Beta-glukan ve cephalaria saponin kombinasyonlarının immünomodülatör etkinliğinin araştırılması
Investigation of the immunomodulator effectiveness of beta–glucan and cephalaria saponin combinations
- Tez No: 698799
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NALBANTSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Allergy and Immunology, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Doğal immün modülatörler, bağışıklık sistemini etkileyen bozuklukları kontrol etmek ve onarmak için anahtar olmaktadır. Saponinlerin, bağışıklık uyarıcı etkilerine aracılık edebilecek interlökinler ve interferonlar gibi sitokinlerin üretimini indüklediği yapılan çalışmalarda bildirilmiştir. β-glukanların makrofajlar, dendritik, nötrofiller, B hücreleri, T hücreleri ve doğal öldürücü hücreleri aktive ettiği bilinmektedir. Yapılan tez çalışmasında Cephalaria spp. izole edilen Scoposide A, Scoposide B, Aristatoside B, Elmalienoside A, Balansoide B saponin moleküllerinin, β-glukan ve β-glukan saponin kombinasyonlarının THP-1 makrofaj hücresi üzerindeki immünomodülatör etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. THP-1 monosit hücreleri PMA ile farklılaştırılmış ve saponin molekülleri, β-glukan ve β-glukan saponin kombinasyonları ile 24 saatlik inkübasyonu ardından makrofaj hücrelerinde FITC-CD11b, FITC-CD163 ve PE-CD80 antikorları ile boyanarak makrofaj polarizasyonuna etkileri flow sitometri cihazında belirlenmiştir. Çalışma sonucunda β-glukan (3µg/ml) CD80 ekspresyon seviyesi %34.3±1.77 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Innate immune modulators are key to controlling and repairing damage that affect the immune system. Studies have reported that saponins induce the production of cytokines such as interleukins and interferons that may mediate their immunostimulating effects. β-glucans are known to activate macrophages, dendritic, neutrophils, B cells, T cells and natural killer cells. In this thesis, it was aimed to investigate the immunomodulatory activity of Scoposide A, Scoposide B, Aristatoside B, Elmalienoside A, Balanoide B saponin molecules isolated from Cephalaria spp., β-glucan and β-glucan saponin combinations on THP-1 macrophage cell. THP-1 monocyte cells were differentiated to THP-1 macrophage with PMA incubation.Then, Scoposide A, Scoposide B, Aristatoside B, Elmalienoside A, Balanoide B, β-glucan and β-glucan saponin combinations are added on macrophage. After 24 hours incubation, by staining macrophage cells with FITC-CD11b, FITC-CD163 and PE-CD80 antibodies and effect of macrophage polarization in flow cytometer has been determined. As a result, β-glucan (3µg/ml) CD80 expression level was obtained as 34.3±1.77%.