Sürdürülebilir tarım arazilerinin kırsal kalkınmaya etkisinin mekansal stratejik planlama bağlamında incelenmesi: Kabil- Dehsabz örneği
To examine the effect of sustainable agricultural lands on rural development in the context of spatial strategic planning: The case of Kabul-Dehsabz
- Tez No: 698798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SAMET AŞIKKUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Afganistan'ın kırsal özelliğine sahip olması ve zamanla yaşanan hızlı kentleşme süreci, devamlı artarak ve değişerek kırsal ve tarımsal alanlarda hızlı değişimlere sebep olmuştur. Mekansal anlamda kentlerin hızlı yapılaşarak gelişmesi ve tarım alanlarına doğru yayılışı kırsal alanlarda meydana gelen değişim ve dönüşüm sebebi ile tarımsal yapı değişirken kırsal alanların özelliğini kaybederek hızlı kentleşme sürecinin etkisinin altında kalmıştır. Bu değişim ve dönüşümler kırsal ve tarımsal alanlarda birçok sorunu da beraberinde getirmiştir. Bu çalışmanın amacı Kabil-Dehsabz ilçesinde sürdürülebilir tarım arazilerinin kırsal kalkınmaya etkisinin mekansal stratejik planlama bağlamında incelenmesidir. Çalışmanın temel materyalini konu kapsamında yapılmış, uluslararası ve ulusal kaynaklar oluşturmaktadır. Bu doğrultuda kitap, tez, makale, bildiri ve görsellere ulaşılmıştır. Çalışma alanı, Afganistan Kabil ili Dehsabz ilçesidir. Çalışmanın yöntemini paydaş gruplarına (akademisyen, uzman ve çiftçi) uygulanan SWOT (GZFT) analizi ve yüz yüze görüşmeler oluşturmaktadır. Sonuç olarak Dehsabz ilçesinde tarımsal üretim ve üretilen ürünlerin pazarlanmasında sürekliliği sağlamak için paydaş gruplarının belirli dönemlerde fikirleri alınarak yönetimsel kararlar oluşturulmalıdır. Tarım arazilerinin korunması ve tarımda modern tekniklerin kullanımı sağlanmalıdır. Bu bağlamda Dehsabz ilçesinde tarımsal arazilerin sürdürülebilirliği ve tarımsal kalkınmasının sağlanması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
The rural characteristic of Afghanistan and the rapid urbanization process, continuously changing and increasing, have caused rapid changes in the rural and agricultural areas. Spatially, the agricultural land has been affected by the rapid urbanization process due to the change and transformation in the rural areas while constantly changing and losing its rural characteristic due to the rapid urban development and its spread to agricultural areas. To examine the effect of sustainable agricultural lands on rural development in the context of spatial strategic planning in Kabul-Dehsabz district is the goal of this subject. The main material of the study consists of international and national sources made within the scope of the subject. In this context, books, theses, articles, statement and images have been reached. The case area is Dehsabz district of Kabul province in Afghanistan. The method of the subject consists of SWOT analysis implemented to stakeholder groups (academics, expert and farmer) face to face surveys. As a result, in order to provide continuity in agricultural production and marketing of manufactured products in Dehsabz district, administrative decisions should be made by taking the opinions of stakeholder groups in certain periods. The conservation of agricultural lands and the use of modern techniques in agriculture should be provided. In this context, it will be possible to provide the sustainability and agricultural development of agricultural lands in Dehsabz district.