Kevkebî'nin Âyîne-i Dil adlı mesnevisi (Metin-inceleme)
Kevkebî's masnavi Called Âyîne-i Dil (Text-analysis)
  1. Tez No: 698859
  2. Yazar: HARUN ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Çalışmamızın konusunu XV. yüzyılın ikinci yarısında ve XVI. yüzyılın ilk çeyreğinde yaşamış olan Kevkebî mahlaslı Alâuddîn-i Kirmânî'nin Hamse'si içinde yer alan ilk eseri Âyîne-i Dil adlı mesnevisi oluşturmuştur. Eserin metni, Ayasofya Kütüphanesi 3855 numarada kayıtlı nüsha ile İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi FY. 1398 numarada kayıtlı nüshanın karşılaştırılmasıyla oluşturulmuştur. Çalışmamız bir giriş ile dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Kevkebî'nin yaşadığı döneme genel bir bakış; ikinci bölüm, Kevkebî'nin hayatı, eserleri ve edebî kişiliği; üçüncü bölüm, Kevkebî'nin Âyîne-i Dil Adlı Mesnevisi (inceleme); dördüncü bölüm, Kevkebî'nin Âyîne-i Dil Adlı Mesnevisi (metin) bölümlerinden ibarettir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the first masnavi called Âyîne-i Dil that is one of the works among Hamse of Alâuddîn-i Kirmanî with pseudonym of Kevkebî that had lived between the second half of XV. century and the first quarter of XVI. century. The text of the work has been created with the comparison of the copy that is registered under 3855 in Ayasofya Library with the copy registered under FY-1398 in Istanbul University Library. The thesis is composed of one introduction and four parts. First part consists of a general review to the period that Kevkebî has lived in, second part consist of Kevkebî`s life, works and literary identity, third part consists of Kevkebî`s Masnavi called Âyîne-i Dil (review) and the fourth part consists of Kevkebî`s Masnavi called Âyîne-i Dil (text).