ERP ve tedarik zinciri yönetimi uygulamalarının rekabet avantajı ve örgütsel performans üzerine etkileri
The effects on the competitive advantage and organizational performance of ERP and supply chain management applications
  1. Tez No: 314787
  2. Yazar: FİLİZ ERSEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ERP Uygulamaları firmalar için; farklı yerlerde konuşlandırdığı tesislerinde, kaynaklarına ilişkin (mali, malzeme, ekipman, işgücü) iş ve bilgi akış süreçlerinin planlanmasında, yürütülmesinde ve kontrol edilmesinde önemli araçlardır.TZY Uygulamaları firmaların karşılıklı avantaj sağlamak amacıyla süreçlerinde dışa açtığı kapılardır. Başarılı olarak uygulanmış ve entegre edilmiş ERP ve TZY Uygulamaları ise firmalara planlama, karar verme, yürütme süreçlerinde avantajlar sağlamakta, firmaların performanslarını artırmaktadır.Bu çalışmada yerel firmalar özelinde ERP ve TZY uygulamalarının Firma Performansı ve Rekabet Avantajı üzerindeki etkileri kavramsal çalışmalara dayanılarak araştırılmıştır. Araştırma; Firma Performansı üzerinde Bireysel Etkinin (ERP kapsamında), Stratejik Tedarikçi İlişkilerinin, Müşteri İlişkilerinin (TZY Kapsamında) ve Rekabet Avantajı üzerinde de Stratejik Tedarikçi İlişkilerinin (TZY kapsamında) olumlu etkisi olduğu sonucunu vermiştir.
Özet (Çeviri)
ERP applications are very important tools for the companies which has facilities at different locations and also important for planning, operating and controlling of business and data processes regarding to the company resources such as financial, material and workforce. The SCM applications are opening doors for the companies which want to have win-win advantages . Succesfully implemented and integrated ERP and SCM applications bring advantages to the companies on planning, decision making and operating processes and also increasing overall performance of them.In this workshop, the effects of ERP & SCM applications on Company Performance and Competitve Edge are researched conceptually; regarding to the local companies. The workshop concluded as; there are positivie effects of individual effect (ERP Scope), strategic supplier relations (SCM Scope), customer relations (SCM Scope) both on the companies overall performance and competitve edge.