Kromozom 8 kazancı ve C-MYC gen amplifikasyonunun prostat kanser prognozundaki yeri ve önemi
Importance of chromosome 8 gain and M-MYC gene amplification in prognosis of prostate cancer
- Tez No: 118833
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİT ELYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
1. ÖZET Prostat kanserinin klinik gidişatı oldukça komplekstir ve tümörogenezisin temelini oluşturan genetik faktörler çok az anlaşılmıştır. Son zamanlarda, sitogenetik ve moleküler genetik çalışmalar C-MYC geninin lokalize olduğu band 8q24'ün özellikle ilerlemiş ve rekürrent prostat kanserlerinde yaygın olarak amplifiye olduğunu göstermiştir. İnterfaz hücrelerinde Flouresans in situ hibridizasyon (FISH) geleneksel sitogenetik metotların tespit etmede zorlandığı kromozomal değişimlerin tespitine izin vermektedir. FISH tekniği kulllanılarak 9 adenokarsinom, 6 prostatik intraepitelial neoplazi (PIN) ve 9 benign prostatik hiperplazi (BPH)'den oluşan 24 örneğin tamamı incelendi İnterfaz-FISH metodu kromozom 8 için sentromerik probla ve C-MYC için lokus spesifik probla yapıldı.
Özet (Çeviri)
2, ABSTRACT The clinical course of the prostate cancer is highy complex and genetic factors underlying tumorigenesis are poorly understood. Recently, cytogenetic and molecular biological studies have identified the band 8q24, where C-MYC gene located is commonly amplified in prostate cancer, especially in advanced and recurrent ones. Fluorescence in situ hybridization (FISH) technique of interphase cells allows the detection of chromosomal alterations which are diffucult to evaluate using conventional cytogenetic methods. We examined a total of 24 speciemens, including 9 adenocarcinoma, 6 prostatic intraepithelial neoplasi (PIN) and benign prostatic hyperplasia (BPH) by FISH. Interphase-FISH method was performed with locus specific probe for C-MYC and centromeric probe for chromosomes 8.