Türkiye ve Sudan'da katılım bankalarının finans sektörü içindeki rolü ve KOBİ'lerin katılım bankalarına bakışı: Isparta ilinde bir uygulama
The role of participation banks in the finance sector both in Turkey and Sudan: perception of SMEs about participation banks: A research in Isparta
- Tez No: 698879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN KOCABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı KOBİ'lerin katılım bankaları ve katılım bankacılığı sistemi ile ilgili görüşlerini keşfetmektir. Araştırmada ilk olarak KOBİ'lerin üstünlükleri, zayıflıkları ve ülke ekonomileri için önemi açıklanmıştır. Ayrıca katılım bankacılığı sistemi, felsefesi ve sistemde kullanılan temel ürünler açıklanmıştır. Daha sonra sırasıyla Sudan bankacılık sistemi ve Türk bankacılık sistemi hakkında bilgi verilmiştir. Alan araştırması Isparta'da anket yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Anketler Mart 2020 ile Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Anketlerin derlenmesi COVID-19 pandemisi nedeniyle uzun sürmüştür. Araştırma kapsamında toplanan anket verilerine öncelikle güvenilirlik analizi gerçekleştirilmiştir. Ardından sorulara verilen cevapların ortalamaları hesaplanmıştır. Daha sonra da demografik özelliklere göre katılımcılar arasında istatistiki olarak anlamlı fark olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların en çok önemsediği konu maliyetlerdir. Katılımcılar, maliyetlerin uygun koşullarda olması durumunda katılım bankaları ile çalışabileceklerini ortaya koymuşlardır. Katılım bankalarının şube sayılarının yeterli düzeyde olmadığı düşünülmektedir. Ayrıca KOBİ yöneticileri katılım bankalarının geleneksel bankalara göre daha iyi fırsatlar sunabildiklerini belirtmiştir. Elde edilen sonuçlara göre katılım bankaları yeterince ürün ve hizmet tanıtımı yapmamaktadır ve KOBİ'lerin katılım bankaları ile çalışmasında İslami kurallara uygunluk temel gerekçe olarak görünmemektedir. Ayrıca demografik özelliklere göre alt gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı farklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discover the opinions of SMEs about participation banks and participation banking system. First of all, the advantages and weaknesses of SMEs and their importance for the national economies were explained in the research. In addition, the participation banking system, its philosophy and basic products used in the system are explained. Then, information was given about the Sudan banking system and the Turkish banking system, respectively. Field research was carried out in Isparta with the help of a questionnaire. The surveys were conducted between March 2020 and August 2020. Compiling the surveys took a long time due to the COVID-19 pandemic. Reliability analysis was performed primarily on the survey data collected within the scope of the research. Then the averages of the answers given to the questions were calculated. Then, it was investigated whether there is a statistically significant difference between the participants according to their demographic characteristics. According to the results of the research, the most important issue of the participants is the costs. Participants have revealed that they can work with participation banks if the costs are under favorable conditions. It is considered that the number of branches of participation banks is not sufficient. In addition, SME managers stated that participation banks can offer better opportunities than traditional banks. According to the results obtained, participation banks do not advertise products and services sufficiently and compliance with Islamic rules does not seem to be the main reason for SMEs to work with participation banks. In addition, there are statistically significant differences between subgroups according to demographic characteristics.