Dijital oyun bağımlılığının 7-15 yaş çocuklarda sosyal-duygusal gelişim alanına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of digital game addiction on social – emotional development of 7-15 years old children
  1. Tez No: 698892
  2. Yazar: GÖZDE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, çocukların dijital oyun bağımlılıkları ve sosyal-duygusal gelişim arasındaki ilişkilerin belirlenmesini amaçladığından ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021 yılında İstanbul ve Sakarya illerinde ikamet eden 7-15 yaş aralığında olan 124 çocuktan oluşmaktadır. Verilerin analizi için SPSS v26 istatistik programı yardımıyla yapılmıştır. Sonuç olarak; araştırmaya katılan 7-15 yaş aralığındaki çocukların dijital oyun bağımlılıkları ile sosyal-duygusal gelişim alanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır. Ancak dijital oyun bağımlılığının sosyal-duygusal gelişim alt boyutları olan evde saygı, okulda saygı, öz-kontrol ve dürüstlük boyutlarını negatif yönde zayıf düzeyde etkilediği görülmüştür. Elde edilen bulgulara dayanılarak dijital oyun bağımlılığı ile başa çıkabilme amaçlı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is in the relational screening model as it aims to decipher the relationships between children's digital game addictions and social-emotional development. The study's working group consists of 124 children aged 7-15 years residing in Istanbul and Sakarya provinces in December 2021. Data analysis was done with the help of SPSS v26 statistical program. As a result, it was concluded that there was no statistically significant relationship between digital game addictions and social-emotional development of children aged 7-15 years who participated in the study. But digital game addiction has been found to negatively affect the dimensions of respect at home, Respect at school, self-control and honesty, which are sub-dimensions of social-emotional development. Based on the findings, recommendations have been made to deal with digital game addiction.