Karmaşık travma envanterinin Türkçe'ye uyarlanması, geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Adaptation of the complex trauma inventory into Turkish, validity and reliability study
- Tez No: 698897
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TAMER AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı Karmaşık Travma Envanterinin Türkçe 'ye uyarlanması ve geçerlilik güvenilirlik çalışmasının yapılmasıdır. Bu bağlamda ilk olarak envanteri geliştiren kişilerden izin alınmış ve Türkçe adaptasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi18-52 yaş arasında olan, en az bir travmatik olay deneyimleyen ve Türkçe okuma yazma bilen 150 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği, Yaşam Olayları Kontrol Listesi -5, Karmaşık Travma Envanteri, Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği, DSM- 5 için Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği – Kısa Form ve Hasta Sağlık Anketi – 9 uygulanmıştır. Çalışmanın veri analizlerinde ilk olarak tanımlayıcı istatistiklere, veri tiplerine göre yüzdelere, en düşük ve en yüksek değerlere, ortalamalara yer verilmiştir. Kolmogorov-Smirnov testi ve histogramlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to adapt the Complex Trauma Inventory into Turkish and to conduct a validity and reliability study. In this context, firstly, permission was obtained from the people who developed the inventory and Turkish adaptation study was carried out. The sample of the study consists of 150 university students aged between 18-52 who have experienced at least one traumatic event and can read and write in Turkish. Participants were applied sociodemographic information form, Adverse Childhood Experience Questionnaire, Life Events Checklist -5, Complex Trauma Inventory, Functioning Assessment Short Test, PTSD Checklist for DSM-5 , Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form and Patient Health Questionnaire – 9. In the data analysis of the study, firstly, descriptive statistics, percentages according to data types, lowest and highest values, and averages were included. Kolmogorov-Smirnov test and histograms were used.