Çocukların kişisel verilerinin korunması
Protection of children's personal data
  1. Tez No: 698901
  2. Yazar: DİLARA FIRAT GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLGÜN BAŞALP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çocukların kişisel verilerinin korunması neredeyse tüm veri koruma rejimlerine sonradan eklenmiştir. Ülkemiz hukukunda ise henüz çocukların kişisel verilerinin korunmasına yönelik normatif bir düzenleme bulunmamaktadır. Çalışmamızda, çocukların kişisel verilerinin korunmasının önemi,“çocuğun yüksek yararı”“çocuğun özel hayatının gizliliği”ve“çocuğun görüşlerinin dinlenmesi ve katılım hakkı”başta olmak üzere diğer veri koruma ilkeleri bağlamında incelenmiştir. Çocukların kişisel verilerinin özellikle çevrimiçi ortamlarda korunabilmesine yönelik, çocuklara sağlanan hizmet ve uygulamaların tasarımdan itibaren ya da varsayılan ayarlarla gizlilik ilkeleri dikkate alınarak oluşturulması gereği açıklanmıştır. Çocukların kişisel verilerinin işlendiği ortamlarda veri minimizasyonu ve veri koruma etki değerlendirmesinin yapılmasının çocukların kişisel verilerinin korunmasına sağlayacağı etki incelenmiştir. Çocukların kişisel verilerinin işlenmesine ilişkin rıza ve bilgilendirme yükümlülükleri Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü ile karşılaştırmalı olarak incelenmiş çocuklara yönelik profilleme ve otomatik karar alma mekanizmaları ile yapılan işleme faaliyetleri ve çocukların kişisel verilerinin daha aile içinde ihlal edilmeye başlanmasına yönelik ebeveyn paylaşımları analiz edilmiş, ebeveynlerin ve çocukların dijital okuryazarlık oranının geliştirilmesi ile ilgili çalışmalar yapılmasının elzem olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Protection of children's personal data has been added to almost all data protection regimes. In our country's law, there is no normative regulation for the protection of personal data of children yet. In our study, the importance of protecting children's personal data has been examined in the context of other data protection principles, particularly“the child's best interests”,“the privacy of the child's private life”and“the child's right to be heard and to participate”. It has been explained that the services and applications provided to children should be created by taking into account the privacy principles, starting from the privacy by design or privacy by default settings, in order to protect the personal data of children, especially in online environments. The effect of data minimization and data protection impact assessment in environments where children's personal data is processed, on the protection of children's personal data has been examined. The consent and information obligations regarding the processing of personal data of children have been examined in comparison with the General Data Protection Regulation, processing activities with profiling and automatic decision-making mechanisms for children and parental sharings regarding the violation of children's personal data within the family were analyzed and it has been concluded that it is essential to carry out studies on improving the digital literacy rate of parents and children.