Economic impact of a highway construction project
Bir otoyol inşaat projesinin ekonomik etkisi
  1. Tez No: 698910
  2. Yazar: EMRE BAYINDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Altyapı projelerinin ekonomik etkileri farklı metotlarla araştırılmış ve analiz edilmiştir. Türkiye'de son zamanlarda yapılan otoyollar ve devlet yolları ekonomik kalkınmaya birçok açıdan katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmanın konusunda, girdi çıktı analizi kullanılarak herhangi bir altyapı yatırımının tüm ekonomi üzerindeki ekonomik etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, seçilen bir otoyol projesinin 5 yıllık inşaat aşamasında Türkiye ekonomisine olan toplam etkilerinin bir vaka çalışması olarak belirlenmesi hedeflenmiştir. Ekonomik etkileri belirlenecek olan proje 100 km özelinde bir bölgede olup, Türkiye'nin ana arterlerinden biri üzerindedir. Doğrudan, dolayı ve uyarılmış etkileri hesaplamak için girdi-çıktı modeli uygulanmıştır. Çalışmada, TUİK tarafından 2012 yılında oluşturulmuş ulusal girdi-çıktı tabloları kullanılmış ve Türkiye'de otoyol inşaatına ilişkin toplam çıktı veya gereksinimler, katma değer ve istihdam çarpanları ayrı ayrı hesaplanarak genel toplam ve her yıl için ekonomideki göreceli değişmişler hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular, seçilen otoyol inşaatının üretim, katma değer ve istihdam açısından ülke ekonomisi üzerinde açık bir şekilde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Bu nedenle uygulanan bu metot, politika yapıcılar için hem bölgesel hem de ulusal ekonomi üzerindeki ekonomik etkileri ölçmek için iyi bir yaklaşım olup, diğer altyapı projeleri için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Economic impacts of infrastructure projects have been researched and analyzed through different methods. Highways and state roads recently constructed contribute to economic development on several counts in Turkey. The subject of this study was to estimate the economic impacts of any infrastructure investment on the entire economy by using input-output analysis. For this purpose, it aimed to determine the total impacts of a selected highway project on the Turkish economy during the construction phase of a 5-year period as a case study. The project, whose economic effects will be determined is specific to 100 km in a region and it is on one of the main arterial roads in Turkey. The input-output model was applied to calculate the direct, indirect, and induced impacts. In the study, national input-output tables created by TurkStad in 2012 has been used and total output or requirements, gross value-added and employment multipliers concerning highway construction in Turkey were computed separately to calculate relative changes in the economy for grand total and each year. The findings showed that the construction of selected highway has obviously positive impacts on the national economy in terms of output, gross value added and employment. Thus, this applied method can be a good approach to quantify economic effects on both regional and national economy for policymakers and used for other infrastructure projects.