A comparative and critical analysis of human conceptions of Thomas Hobbes and Adam Smith
Thomas Hobbes ve Adam Smith'in insan doğası konseptlerinin karşılaştırmalı ve kritik analizi
- Tez No: 698911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER BEHİÇ ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, modern devletin işlevini sağlayan politik ve ekonomik yapıların insanların birlikte kurdukları üretim ve yaşam biçimlerine müdahalesini araştırmaktır. Toplumsal sözleşme teorisi ve politik ekonominin mucitleri olan Thomas Hobbes ve Adam Smith için toplum, bireysel çıkarları için bir araya gelmiş izole insanların toplamından oluşur. Bu tezde Hobbes ve Smith'in, kullandıkları metod göz önüne alınarak, kesinlik arayışları ve sınırlı insan doğası yaklaşımları eleştirilmiştir. İnsan doğası yaklaşımlarının, dönemlerinin üretim ilişkilerinden kaynaklanan sosyal etkileşimleri yansıttığı ve teorik çerçevelerinin gözlemleriyle çeliştiği görüşü savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how the modern state functions in accordance with the political and economic structures that fragment the collective life. As being inventors of the social contract theory and political economy, Thomas Hobbes and Adam Smith consider society as a summation of isolated human beings bonded together with individual interests. This thesis criticises their quest for certainty and their deterministic approach to human nature by examining their method. We argue that Hobbes's and Smith's human conceptions reflect the social interactions resulting from the related period's defined relations of production. We try to show that their theoretical frameworks seem to contradict with their observations.