Bolu Dağı ve Yeni Anadolu Otoyolundaki ulaşım sektörünün Bolu iline ekonomik etkisinin incelenmesi
A study of the transport sector's economic impact on Bolu by the Bolu Mauntain and New Anatolian Highway
- Tez No: 343693
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İBRAHİM ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bolu Dağı Tüneli 1977 yılında planlanıp, 1993 yılında temeli atılan ve 2007 yılında tamamlanan Türkiye?nin yapımı en üzün süren tünelidir. Bu bölge Anadolu Otoyolu üzerinde hem coğrafi yapının olumsuz etkisi ile, hem de batı ile doğu arasındaki ilk önemli geçiş noktası olması nedeni ile, en yoğun trafik akışının yaşandığı kesimdir. Bu trafik akışının meydana getirdiği ulaşım sektörü ve yarattığı ekonomik katma değerin, Bolu iline olan etkilerinin neler olabileceği incelenmiş, bu tür yatırımların diğer coğrafyaların özelinden ayrı olarak gelen uygulama esaslarına göre bir model oluşturulmuştur. Bu modeli oluşturacak ana unsurlar belirlenerek, sağladığı trafik akış güvenliği ve ekonomik faydalar tespit edilmiştir. Yukarıdaki tespitlerin belirlenebilmesi dâhilinde aşağıdaki unsurlar açıklanmıştır. Daha önce hizmette olan ve ihtiyacı karşılamaya çalışan D-100 Karayolu?nun ve Bolu Dağı Geçidi?nin araç yük ve yolcu geçiş bilgileri, bu geçişin hizmetinde olan araç ve insan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kamu ve özel sektör yatırımlarının yapısı, istihdamı ve ekonomik büyüklüğü, trafik kazalarıyla bağlantılı can ve mal kaybına etkisi, Bolu İl?i özelinde yatırımlara ve sektörel yapıya olan etkilerini birebir araştırarak karşılaştırmasında, ilgili tespit ve mülakatlar, coğrafyada bulunan işletmelerin iktisadi yapılarında yaşanan değişimin tanığı olan işletmecilerin görüş ve değerlendirmeleri, projenin v hizmete giren işletmelerin beklentileri ve geleceğe dönük yatırımlarının irdelenmesi gibi unsurlar ortaya konulmuştur. Bilim Kodu : 801.2.035 Anahtar kelimeler : Otoyol Projesi, Bolu Dağı Tüneli, Ekonomik Etki
Özet (Çeviri)
Bolu Mountain Tunnel was tunnel planned in 1977 and its foundation was laid in 1993 and completed in 2007, the construction duration of which lasted longest in Turkey?s history. This area is a region where traffic is the heaviest because it is not only the first important transition between east and west buta also a region whose topographical effect Anatolian highway. First analyzing what sort of effects the traffic flow caused then the transportation sector and the economic added-value it has created for Bolu could be a model that has been created in accordance with general implementation fundamentals rather than the specific ones of other geographies for these kinds of investments. Determining the essential aspects that would constitute this model, the economic benefits and the security of traffic flow it provided have been established. By determining the findings above, the considerations below have been explained. The considerations such as the information about the pay- load and passenger of Bolu Mountain pass and D-100 main road which is trying to meet the need and was in service before, form of the public and private sector investments to meet the human and vehicle needs on this pass, its usuance and economic size, loss of life and property related to traffic accidents, the interviews and findings from the comparison made by researching its effects on the sector and the investments in Bolu specifically, the opinions and evaluation of the managers vii witnessing the change in the economic structure of the managements in this geography, the expectations of the managements run since the completion of the project and examining the investments in future have all been presented. Science Code : 801.2.035 Keywords : Highway Project, Bolu Mountain Tunnel, Economic Impact