The impact of positive psychological capital on job search behavior with the mediator role of perceived employability among fresh graduates
Yeni mezunların psikolojik sermayesinin iş arama davranışı üzerine etkisinde algılanan istihdam edilebilirliğin aracılık rolü
  1. Tez No: 698909
  2. Yazar: IŞIK YELOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KÜMBÜL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler, değişen teknoloji ve işgücü piyasasındaki rekabet yeni mezunların iş arama sürecini zorlayıcı hale getirmektedir. Bu rekabet ortamında psikolojik sermaye gibi kaynaklar yeni mezunların istihdam edilebilirlik algılarını olumlu yönde etkileyerek öne çıkmalarına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada yeni mezunların iş arama davranışlarına psikolojik sermayenin etkisi algılanan istihdam edilebilirlik aracı değişkeni ile incelenmiştir. Bu doğrultuda 2018 ve 2019 yıllarında kamu veya özel üniversitelerden mezun olmuş, aktif iş arayışında olan 168 yeni mezun kişi bu çalışma içerisinde yer almıştır. Katılımcılar ölçüm araçları olan Psikolojik Sermaye Ölçeği, Algılanan İstihdam Edilebilirlik Ölçeği ve İş Arama Davranışı Ölçeğini tamamlamışlardır. Araştırmanın sonuçlarına göre, psikolojik sermayenin iş arama davranışı ve istihdam edilebilirlik algısına, istihdam edilebilirlik algısının da iş arama davranışına olumlu etkisi olduğu görülmüştür. Tüm bunlarla birlikte, algılanan istihdam edilebilirliğin psikolojik sermaye ve iş arama davranışı arasındaki aracılık rolü istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucunda elde edilen bulguların hem iş arama literatürüne hem de son sınıf öğrencileri ve yeni mezunların iş arama süreçlerine danışmanlık yapan uygulamacılara katkısı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Changing technology, negative changes in the economy and competition in the labor market make the job search process of new graduates challenging. In this competitive environment, resources such as psychological capital help new graduates to gain advantage by positively affecting their employability perceptions. The effect of psychological capital on the job search behaviors of new graduates was examined with the perceived employability mediator variable in this study. Accordingly, 168 new graduates who graduated from public or private universities in 2018 and 2019 and who are actively searching job took part in this study. Participants completed the Psychological Capital Scale, Perceived Employability Scale and Job Search Behavior Scale. This study showed that a positive effect of psychological capital on job search behavior and employability perception, and similarly positive effect of employability perception on job search behavior. In addition to all these, the mediating role of the perceived employability between psychological capital and job search behavior was found to be statistically significant. Findings of this study are considered to have a contribution both to job search literature and to practitioners working as consultants for the job search of senior university students and new graduates.