Ahlaki ikilemler ve hayvan hakları: Felsefi açıdan Peter Singer ve Hayvan Özgürleşmesi Hareketi
Moral dilemmas and animal rights: Philosophically Peter Singer and the Animal Liberation Movement
  1. Tez No: 698955
  2. Yazar: YASEMİN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJDET DURAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
1975 yılında yayımlanmış olan Hayvan Özgürleşmesi kitabının yazarı olan Peter Singer hayvanların ahlaki konumu sorununu farklı bir bakış açısıyla ele almıştır. En fazla sayıda kişiye en büyük miktarda mutluluğun sağlanabilmesi esasına dayanan faydacılık öğretisini benimseyen Singer'a göre acı çekme kapasitesi bir canlının çıkarlarından bahsedebilmenin önkoşuludur. Acı çekme yetisine sahip olan insan dışı hayvanların ahlaki topluluğun üyesi sayılmaları gerekir ve keyfi nedenlerle öldürülmemek onların çıkarlarına uygundur. Hayvan özgürleşmesi hareketini bu fikir üzerine oluşturan Singer'ın ayrıntılı olarak ele aldığı iki temel sorun vardır: Endüstriyel çiftlikler ve hayvan deneyleri. Singer bu iki uygulamanın da çok fazla sayıda canlının gereksiz yere acı çekmesine neden olduğunu savunur ve insanların tüketim alışkanlıklarında ve yaşam tarzlarında yapabilecekleri bazı değişiklikler ile hayvan sömürüsünün en aza indirebileceğini iddia eder. Singer'ın savunduğu ahlaki ilkeye göre benzer ahlaki öneme sahip herhangi bir şeyden ödün vermeden kötü bir şey olmasını engellemek insanın elindeyse ahlaki olarak insanın o şeyi yapması gerekir. İnsanların günlük yaşamlarında kullandıkları hayvansal ürünlerden vazgeçmeleri hayatlarını devam ettirmelerine engel olmadığı ve insanların bu hayvansal ürünlerin yerine geçebilecek ürünlere ulaşmaları mümkün olduğu için hayvanların sömürülmesi sonucu elde edilen hayvansal ürünlerden vazgeçmelerinin ahlaki bir sorumluluk olduğunu belirtir.
Özet (Çeviri)
Peter Singer, author of the book Animal Liberation published in 1975, has addressed the issue of animal rights from a different perspective. According to Singer, who adopts utilitarianism, which is based on the principle of providing the greatest amount of happiness to the highest number of people, the capacity of suffering is a prerequisite for mentioning the interests of a living creature. Non-human animals who has the capacity of suffering must be considered as the members of the moral community and it is favorable for their interests not to be killed for arbitrary reasons. Singer, who forms the Animal Liberation movement in these premises, discusses two problems in details: factory farming and animal experimentation. Singer argues that these two practices cause too many living things to suffer unnecessarily and human beings can minimize animal exploitation by making changes in their consumption habits and lifestyles. According to the moral principle that Singer advocates, if it is in human's power to prevent something bad from happening, without thereby sacrificing anything of comparable moral importance, it is imperative to do it. He states that it is a moral responsibility for people to give up animal products that are obtained as a result of the exploitation of animals since their giving up animal products used in their daily lives does not prevent them from continuing their lives and that people can access products that can replace these animal products.