Endüstriyel kurumlarda kurumsal aidiyet duygusunun gelişmesinde algılanan yönetici desteği
Perceived executive support in developing a sense of institutional belonging in industrial institutions
  1. Tez No: 698988
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİT AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kurum ile çalışan arasında gelişen bağlılığın temelinde, bireyin ait olma ihtiyacı yatmaktadır. Bu sebeple kurumsal bağlılık ve aidiyet duyguları psikolojik tabanlıdır. Kendiliğinden oluşmaz. Kurum ile çalışan arasındaki bağın oluşmasını etkileyen birçok faktör vardır. Bunlardan biri de yöneticinin çalışanına sunduğu destektir. Bu desteğin beklenen düzeyde olduğunu düşünen çalışan, kurum ile güçlü bağlar geliştirmektedir. Buna karşın çalışan bu desteğin beklediği düzeyde olmadığını düşündüğü takdirde uğradığı hayal kırıklığıyla kuruma bağlılık ve aidiyet duygusu geliştirmemektedir. Kurum içinde yöneticiler tarafından desteklenen çalışanlar, kurumla duygusal bağlar geliştirmeye ve kurumu ailesi gibi görmeye başlamaktadır. Yönetici desteğini alan çalışanlar kuruma sadık, kurumun hedeflerine ulaşmasında yoğun çaba sarf eden vefalı çalışanlara dönüşmektedirler. Dolayısıyla çalışanlarla bütünleşmiş güçlü bir kurumun oluşmasına zemin hazırlanmaktadır. Bu çalışmada kurumsal aidiyet ve yönetici desteği kavramları literatür taramalarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde Bandırma Organize Sanayi Bölgesi'nde çeşitli sektörlerde faaliyet yürüten endüstriyel firmaların çalışanlarına yönelik bir araştırma yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre kurumsal aidiyet ve algılanan yönetici desteği arasında güçlü bir bağın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The need for belonging of the individual lies at the basis of the commitment that develops between the organization and the employee. For this reason, feelings of institutional commitment and belonging are psychologically based and do not come about by themselves. There are many factors that affect the establishment of the bond between the company and the employee. One of these is the support provided by the manager to his employee. The employee, who thinks that this support is at the expected level, develops strong ties with the institution. However, if the employee thinks that this support is not at the level he expected, he does not develop a sense of loyalty and belonging to the institution with his disappointment. Employees, who are supported by managers within the organization, begin to develop emotional ties with the organization and see the institution as their family. Employees who receive executive support turn into loyal employees who are loyal to the organization and make great efforts to achieve the goals of the organization. Therefore, the basis is prepared for the formation of an institution integrated with the employees and the formation of a strong institution. In this study, the concepts of corporate belonging and manager support have been tried to be extracted with literature reviews. In the last part of the study, the data were obtained with the questionnaire studies applied to the participants. According to the results of the study, it was determined that there is a strong link between corporate belonging and executive support.