Tanzimat'tan Cumhuriyet'e Türk edebiyatında bir izlek olarak ölüm (1839-1923)
Death theme in Turkish literature from Tanzimat to Republic (1839-1923)
- Tez No: 699031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezde ölüm kavramının Tanzimat'tan Cumhuriyet'e kadar olan süreçte Türk edebiyatına yansıması incelenmiştir. Farklı edebi dönemlerde, yaşanan sosyolojik, psikolojik, siyasi değişimlere göre ölüm temasının gösterdiği farklılıklar tespit edilmiştir. Roman, hikaye, tiyatro ve şiir türlerinde, eserlerde ölümü orijinal bir şekilde ele alabilen sanatçılardan yararlanılarak sonuçlara ulaşılmıştır. Tanzimat dönemi, birinci nesil ve ikinci nesil olarak ayrı ayrı incelenmiş, Tanzimat öncesinde Akif Paşa'nın yenilik ışığına da gerekli önem verilmiştir. Servet-i Fünun dönemi incelenirken, ölüm temasına farklı bir bakış açısı getiremeyen Fecr-i Ati dönemi incelenmemiştir. Ne Servet-i Fünun edebiyatında, ne de Fecr-i Ati edebiyatında yer almayan sanatçılar, bağımsız olmalarının da verdiği fikir özgürlüğü ile tezde önem teşkil etmiştir. Devamında ise Milli edebiyat döneminden tek bir sanatçı, Halide Edip, ön plana çıkartılarak tez sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of death was examined the reflection of to Turkish literature in the period from Tanzimat to the Republic. In different literary periods, differences in the theme of death have been determined according to sociological, psychological and political changes. The results have been reached by using the artists who can handle the death in an original way on the genre of novel, story, theater and poetry. The Tanzimat period was examined separately as first generation and second generation, and importance was given to Akif Paşa's innovation light before Tanzimat period. When period of Servet-i Fünun is examining, the period of Fecr-i Ati was not examined for there was not death theme that could rise above the Servet-i Fünun period or separated from many ways. Neither Servet-i Fünun literature, nor the Fecr-i Ati literature, which is not included and the so-called Intermediate Generation artists, the freedom of ideas given by their independence has been important in the thesis. Then the thesis was concluded Halide Edip was put on the foreground who is only an artist from the National Literature era.