Legal modernization in the Early Meiji Period and the Japanese research on the mixed courts of Egypt
Erken Meiji Döneminde hukuki modernleşme ve arayişlar: Mısır karma mahkemeleri örneği
  1. Tez No: 699036
  2. Yazar: EMİR KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDHEM ELDEM, PROF. DR. AYŞE SELÇUK ESENBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Uluslararası hukuk kavramının Avrupalı güçlerin elinde bir tahakküm aracı haline gelmesi neticesinde Japonya gibi Avrupalı olmayan devletler Batılı güçlere diplomatik dokunulmazlık hakları veren ticari anlaşmalar imzalamak durumunda kaldılar. Meiji hükümeti başından beri bu“haksız anlaşmaların”yenilenmesini en temel hedefi olarak belirledi ve 1871 yılında anlaşma devletleriyle müzakereler yürütmek üzere kurulan Iwakura Heyeti'ni bu ülkelere gönderdi. Müzakereler esnasında heyete“daha münasip örnekler”olduğu belirtilen Yunanistan, Osmanlı ve Mısır'daki hukuki kurumları ve kanunları incelemeleri tavsiye edildi. Bu araştırmayı yapmak için görevlendirilen Fukuchi Genichirō, özellikle Mısır Karma Mahkemeleri üzerine oldukça önemli bir rapor hazırladı. Bu raporu iki önemli rapor daha takip etti. Yapılan bu araştırma Osmanlı ve Mısır hukuki modernleşmesi tecrübeleriyle Japon hukuki modernleşmesi tecrübesini adeta bir kavşak noktasında buluşturmaktaydı ve Japon hukuki modernleşmesinin geleceği açısından çok önemli bir dönüm noktasıydı. Bu çalışma diplomatik dokunulmazlık rejimleri meselesinde hâkim Avrupa-merkezci bakış açısını, ulus-devlet mağduriyet anlatılarını sorgulayarak Japonya, Osmanlı İmparatorluğu ve Mısır'ın tarihi rollerini ortaya koymakta ve on dokuzuncu yüzyıl dünya düzenine alternatif bir bakış açısı getirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, modernleşme tecrübelerini başarı veya başarısızlık olarak nitelendirmektense her bir hukuki modernleşme tecrübesini kendi tarihi bağlamı içerisinde değerlendirmekte ve bu bağlamlardaki siyasi ve ekonomik gerçeklikleri mukayeseli olarak ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of the concept of international law into domination tool in the hands of the European powers, non-European states such as Japan and the Ottoman Empire signed commercial treaties that granted extraterritorial privileges to the Great Powers. The Meiji government determined the revision of the unequal treaties as its primary objective and in 1871 dispatched the Iwakura Mission to negotiate this issue with the treaty powers. During the negotiations, the mission was advised to analyze legal formations in countries such as Greece, the Ottoman Empire, and Egypt, which were“more suitable examples”for Japan. A member of the Iwakura Mission, Fukuchi Genichirō, carried out this important research and wrote a significant report on the Mixed Courts of Egypt. This was followed by two subsequent reports. The Research on the Mixed Courts of Egypt conducted within this historical context was an important episode of the Japanese experience of legal modernization that saw the Ottoman and Egyptian experiences at the crossroads. Placing this important episode at its center, this work aims to offer an alternative narrative of the nineteenth-century global order by questioning the Eurocentric perception of the extraterritorial regimes or nation-state victimization narratives of the histories of legal modernization by taking the agencies of Japan, the Ottoman Empire, and Egypt into account. Rather than defining these unique experiences of modernization as success stories or failures, this work regards these experiences within the historical context, considering the political and economic realities of these states comparatively.