Gidecekler mi? Kalacaklar mı?: İstanbul Üniversitesi örneğinde uluslararası öğrencilerin mezuniyet sonrası hareketlilik eğilimleri
Will they leave? Will they stay?: Postgraduate mobility tendencies of international students in the example of İstanbul University
  1. Tez No: 699038
  2. Yazar: BÜLENT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Küreselleşmeyle birlikte yükseköğretimde giderek artan uluslararasılaşma eğilimini ortaya çıkarmıştır. Özellikle ulusal sınırların daha kırılgan olduğu günümüzde ulus-ötesine olan eğitimde kayda değer bir artış meydana gelmiştir. Küresel ölçekte meydana gelen eğitim amaçlı hareketliliğin en önemli yansımalarından birisi de uluslararası öğrenci hareketliliğidir. Giderek artan bu hareketlilik bir öğrenci coğrafyalarının oluşmasına neden olmaktadır. Yükseköğretimdeki bu değişim ve dönüşüm geleneksel öğrenci alan bölgelerin dışında son yıllarda yeni bölgesel merkezlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu bağlamda araştırma, İstanbul Üniversitesi örneğinde uluslararası öğrencilerin mezuniyet sonrası hareketlilik eğilimlerini ve gelecek planlarını belirlemeyi amaçlamıştır. Nitel yöntemlerin kullanıldığı çalışmada 52 uluslararası öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Görüşmeler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda uluslararası öğrencilerin hareketlilik eğilimlerinde çeşitli faktörlerin etkili olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada uluslararası öğrencilerin mezuniyet sonrası üçüncü bir ülkeye gitme eğilimlerinin yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Kaynak ülkeye dönen uluslararası öğrenciler ise daha çok kişisel faktörlerden dolayı ülkelerine dönmektedir. Türkiye'de kalmak isteyen öğrencilerin ise dil avantajından dolayı kalmak istediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization has revealed the increasing trend of internationalization in higher education. Especially today, when national borders are more fragile, there has been a remarkable increase in transnational education. One of the most important reflections of educational mobility on a global scale is international student mobility. This increasing mobility causes the formation of student geographies. This change and transformation in higher education has led to the emergence of new regional centers in recent years, apart from the traditional student-receiving regions. In this context, the research aimed to determine the postgraduate mobility trends and future plans of international students in the example of Istanbul University. In the study, in which qualitative methods were used, 52 international students were interviewed. The interviews were analyzed by content analysis. As a result of the research, it has been determined that various factors are effective in the mobility tendencies of international students. In the study, it was concluded that the tendency of international students to go to a third country after graduation is high. International students returning to the country of origin often return to their countries due to personal factors. It has been determined that students who want to stay in Turkey want to stay because of the language advantage.