Scour at the rear side of rubble mound revetments
Taş dolgu kıyı tahkimat yapılarının gerisinde oyulma
- Tez No: 699041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada taş dolgu kıyı tahkimat yapılarının arka tarafında dalga aşması kaynaklı gerçekleşen oyulmalar çalışılmıştır. Fiziksel model deneyleri gerçekleştirilerek, dolgu malzemesi, dolgu yüksekliği ve dalga özelliklerinin oyulma sürecine etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmanın ana bulgularından biri, fırtına süresi arttıkça, maksimum oyulma derinliğinin belirli bir zamandan sonra denge durumuna ulaşmasıdır. Ayrıca, aşma debisinin artması, daha derin oyulma derinliği meydana getirmektedir. Aşma debisi miktarı ve dolgu yüksekliğine bağlı oyulma ve birikmenin geometrik özelliklerini veren ampirik denklemler verilmiştir. Boyutsuzlaştırılmış oyulma profilleri elde edilmiş ve dört ana gruba toplanmıştır. Buna ek olarak, ortalama boyutsuz oyulma profili sunulmuştur. Oyulmanın zamanla ilişkili parametreleri olan zaman ölçeği ve maksimum oyulma derinliğini gözlemlemek için gerekli olan süre aşma debisi ve dolgu yüksekliği ile ilişkilendirilerek sunulmuştur. Aynı dalga özelliklerine sahip üç farklı dalga serisinin farklı aşma miktarlarına sahip olmaları nedeniyle farklı oyulma profilleri oluşturduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an examination of the scour at the rear side of rubble mound revetments resulting from wave overtopping was performed. The effects of backfill materials, backfill height, and wave properties on the process were investigated through physical model experiments. One of the main findings of the study is that as the storm duration increases, the maximum scour depth eventually reaches an equilibrium state. Also, as the overtopping discharge increases, the scour depth occurs deeper. Estimation of geometrical features of the scour and accretion was acquired by taking overtopping discharge amount and backfill height as governing parameters. Normalized scour profiles were obtained and grouped into four. In addition, the mean normalized scour profile was presented. Prediction of time-related scour parameters, which are the time scale and the time needed to observe maximum scour depth, were presented. The time scale of the scour was found independent of overtopping discharge amount. It was seen that three different wave series with the same wave properties created different scour profiles due to different overtopping discharge amounts.