Scour at the rear side of rubble mound revetment due to the solitary-like wave overtopping
Kıyı koruma yapıları arkasında soliter benzeri dalgaların aşması nedeniyle oluşan oyulma
- Tez No: 746431
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER, DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Taş dolgu kıyı yapıları kıyı koruma amaçlı olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Fırtına ya da ekstrem durumlarda uzun dalgalar bu yapıları etkiler ve dalga aşımına neden olur. Bu dalga aşımı, kıyı yapısının arkasında su akışına neden olur ve oyulma gözlemlenir. Bu tezde, dalga aşım seviyesini ve neden olduğu en yüksek oyulma değerini anlamak için birbirinden farklı soliter benzeri dalgalar ve farklı özellikteki arka alan dolguları çalışılmıştır. Sonuçların genellenmesi için oyulma ve sediman karakteristiği, dalga ve aşım durumları araştırılmış, boyutsuz figürler geliştirilmiştir. Çalışmanın ana bulgularından biri ortalama aşma debisinin maksimum oyulma derinliğiyle doğrudan ilişkili olduğunun bulunmasıdır. Bir başka bulgu ise arka alan sediman dane çapının ve arka alan derinliğinin oyulma üzerinde etkili parametreler olduğunun anlaşılmasıdır. Ayrıca, aşan soliter benzeri dalgala sayısının, oyulma çukurunu kademeli şekilde artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rubble mount coastal structures are commonly used for protecting the coastal utilities. Under storm conditions or extreme conditions, long waves attack those structures and cause overtopping. This overtopping phenomenon often result in water flow at the back side of the structure which consequently cause scour. In this thesis, different solitary-like waves and the backfill conditions are studied to understand the level of overtopping and maximum scour depth behind the structure due to the solitary-like wave caused overtopping. The relation between the scour and sediment characteristics, wave and overtopping conditions are investigated and dimensionless figures are developed for generalization of the results in the range of physical experiments. Main finding of this study are that average overtopping discharge is directly related to the maximum scour behind the revetment structure. Another finding is that grain size diameter of the backfill material and backfill height are governing parameters of scour. Moreover, it is investigated that number of overtopped solitary-like waves cause a gradual increase in scour depth.