Travma hastalarının triaj travma skorları ile değerlendirilmesi
The Assessment of trauma patients with trauma scores
  1. Tez No: 69905
  2. Yazar: MURAT PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNERLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Travma genç yaş grubunun ve erkeklerin daha fazla etkilendiği, önemli ekonomik kayıplara neden olan bir sağlık sorunudur. Travma skor sistemleri, yaralanmanın ciddiyetini tek bir değerde özetlemeye yöneliktir. Travma hastalarına daha iyi bir sınıflama sağlar ve değişik ciddiyetteki yaralanmaları ortak bir dile tercüme eder. Saha, acil servis veya yoğun bakımdaki travma hastalarının sınıflandırılmasında kullanılan 50'den fazla skorlama sistemi yayımlanmıştır. Skorlama sistemlerinin pekçoğu ABD'de geliştirilmiş ve onaylanmıştır. Çalışmamızda ABD'ye göre farklı olan ülkemiz koşullarında yararlı olabilecek skorlama sistemlerinin saptanmasını hedefledik. Çalışmamızda DEÜ Hastanesi Acil Servisine 1.1.1997 ve 30.6.1997 tarihleri arasında başvuran 1063 erişkin travma hastası retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan hastaların %59'u erkek, %41'i kadındı. Hastaların yaş ortalaması 40.61±17.98'di. Düşme ve araç içi trafik kazaları yaralanmaya neden olan travma mekanizmalarının başında gelmektedir. Hastaların GCS, RTS, CRAMS ve TTR skorları ile ACEP'in majör travma tanımı karşılaştırıldı. Tüm skorlar için yüksek bir doğruluk değeri saptandı. Tüm travma hastaları ile kunt travma hastalarının değerleri birbirine benzerken, penetran travmalı olgularda sensitivitenin arttığı, spesifite ve doğruluğun düştüğü saptandı. Tüm travma hastaları ve kunt travma hastalan için RTS, penetran travmalı olgular için TTR daha sensitif. bulundu. Ülkemiz için uygun travma sisteminin oluşturulmasına iyi tutulmuş hasta kayıtları ve geniş olgulu epidemiyolojik çalışmalar yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Trauma is a health problem which affects primarily young age groups and males and leads to important economic losts. Trauma scoring systems direct to summarize the severity of injury into a number. Trauma scoring systems make a better classification of trauma patients and translate the severity of different injuries to a common language. More than 50 scoring systems have been published for the patients in the field of emergency, emergency services or intensive care units. Trauma scores are useful in classification of the injury severity in emergency medicine, in emergency and intensive care medicine and epidemiological investigations, furthermore in suggestion of triage decision and prediction of the mortality and prognosis. Most of the scoring systems have been developed and validated in United States. In our study, it has been aimed to determine the scoring systems are useful in our country conditions are different from US's. In our study, between the dates of 1.1.1997 and 30.6.1997 1063 trauma patients that presented to emergency service of D.E.U. Medical Faculty Hospital were screened retrospectively. Among the study patients, 59% of the patients were male whereas 41% of the patients were female. The average age of the population was 40.61±17.98. Falles and motor vehicle accidents are leading cause of traumas. GCS, RTS, CRAMS and TTR scores of the patients were compared to the ACEP's definition of major trauma. It was determined higher accuracy rates for all scores. While the values of all trauma patients and the blunt trauma patients were similar, it was determined the increased sensitivity and diminished specifity and accuracy in the penetrating trauma patients. RTS were more sensitive for all trauma and the blunt trauma patients and TTR were more sensitive for penetrating trauma patients. Regular patient records and epidemiological studies with large population will help to establish the most useful trauma system. 38