Yoğun bakım ünitemizde takip edilmiş olan pediatrik travma hastalarının değerlendirilmesi
Evaluation of pediatric trauma patients followed in our intensive care unit
- Tez No: 758287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZHAN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Travmalara bağlı mortalite ve morbidite en ciddi sağlık problemlerinin başında gelmekte olup travma, çocuk ve adolesanlarda ölümlerin başlıca nedenlerinden biridir. Çalışmamızın amacı Yoğun bakım ünitesinde travma nedeniyle yatan pediatrik hastaların demografik verilerini, travma nedenlerini ortaya koyarak; laboratuvar, radyolojik, vital bulguları ve çeşitli travma skorları ışığında yoğun bakımdaki yatış sürelerini değerlendirerek mortalitenin azalması için gerekli tedbirlerin alınmasına yönelik önerilerde bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde 2016-2020 yılları arasında travma nedeniyle yatan 18 yaş altı vakalar, örneklemi ise belirtilen tarih aralığında Yoğun Bakım Ünitesinde travma nedeniyle yatan 18 yaş altı 223 pediatrik travma hastası oluşturmuştur. Araştırma evrenindeki tüm hastalar çalışmaya dahil edilmiş ve örnekleme yapılmamıştır. Hasta dosyalarından; hastanın yaş, cinsiyet, travma nedenleri, yatış Glaskow Koma Skorları, APACHE II skorları, Pediatrik Travma Skorları, cerrahi geçirip geçirmediği, takip ve izlemlerindeki labaratuvar ve vital bulguları, yoğun bakımdaki yatış süreleri alınmıştır. Verilerin analizi için Statistical Package for the Social Sciences programı 20.0 sürümü kullanılmıştır. Tüm testlerde istatistiksel önem düzeyi p˂0.05 olarak alınmıştır. Bulgular: Vakaların 62 (%27,8)'si kız, 161 (%72,2)'i erkektir. 48 (%21,5)'i 0-2 yaş, 65 (%29,2)'i 3-6 yaş, 56 (%25,1)'sı 7-11 yaş ve 54 (%24,2)'ü ise 12-17 yaş aralığındadır. En çok karşılaşılan travma nedeni 68 (%28,7) kişi ile yüksekten düşmedir. Travma nedenleri ile yaş gruplarını karşılaştırdığımızda gruplar arası dağılımda anlamlı fark bulunurken(p=0,001), cinsiyet değişkeni ile travma nedenleri arasında fark tespit edilmemiştir (p˃0,05).Ölüm vakalarının en yüksek olduğu cinsiyet kızlar, yaş grubu ise 12-17 yaş aralığıdır. APACHE, GKS ve PTS skorları ile mortalite durumu arasında anlamlı fark bulunmuştur (p˂0,001). Vakalardan 182 (%81,6)'si hastaneden taburcu edilmiş, 5 (%2,2'i ise) kişi sevk edilmiş ve 36 (16,1) kişi ölmüştür. Sonuç: Pediatrik hastalar, yetişkinlerden farklı anatomik ve fizyolojik özellikleri sebebiyle travmaya açık olmaktadırlar. Bu nedenle öncelikle travmanın önlenmesi amaçlanmalıdır. Buna rağmen meydana gelen travmalarda ise uygun triyaj, doğru skorlama, hasta yönetimi ve uygun tedavi ile mortalite ve morbiditenin azaltılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim:Mortality and morbidity due to trauma is one of the most serious health problems, and trauma is one of the main causes of death in children and adolescents. We aimed to retrospectively investigate pediatric patients hospitalized for trauma in the intensive care unit.The aim of our study was to reveal the demographic data of pediatric patients hospitalized in the intensive care unit due to trauma, and the causes of trauma; Evaluating the length of stay in the intensive care unit in the light of laboratory, radiological, vital signs and various trauma scores, and making recommendations for taking necessary measures to reduce mortality Material and Method: The population of the research is the cases under 18 years of age hospitalized in the Anesthesia and Reanimation Intensive Care Unit of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Medical Faculty Health Practice and Research Hospital between 2016-2020, and the sample is 223 pediatric trauma patients under 18 years of age hospitalized in the Intensive Care Unit due to trauma within the specified date range. formed the patient. All patients in the research population were included in the study and no sampling was made. From patient files; The patient's age, gender, causes of trauma, hospitalization Glasgow Coma Scores, APACHE II scores, Pediatric Trauma Scores, whether he had undergone surgery, laboratory and vital signs during follow-up and follow-up, and length of stay in the intensive care unit were taken. Statistical Package for the Social Sciences program version 20.0 was used for data analysis. Statistical significance level was taken as p˂0.05 in all tests. Results: 62 (27.8%) of the cases were female and 161 (72.2%) were male. 48 (21.5%) 0-2 years old, 65 (29.2%) 3-6 years old, 56 (25.1%) 7-11 years old and 54 (24.2%)' ü is between the ages of 12-17. The most common cause of trauma is falling from a height with 68 (28.7%) people. When we compared the causes of trauma and age groups, there was a significant difference in the distribution between the groups (p=0.001), while no difference was found between the gender variable and the causes of trauma (p˃0.05). The gender with the highest Ex cases is girls, and the age group is 12-17 years old. A significant difference was found between APACHE, GCS and PTS scores and mortality status (p˂0.001). Of the cases, 182 (81.6%) were discharged from the hospital, 5 (2.2%) were referred, and 36 (16.1%) died. Conclusion: Pediatric patients are vulnerable to trauma due to their different anatomical and physiological characteristics than adults. For this reason, it should be aimed to prevent trauma first. However, in traumas that occur, mortality and morbidity should be reduced with appropriate triage, accurate scoring, patient management and appropriate treatment.