Identity versus morality: Conceptions of Islam, modernity and politics in the writings of Necip Fazil Kisakürek and Nurettin Topçu
Kimlik versus ahlak: Necip Fazıl Kısakürek ve Nurettin Topçu yazılarında İslam, modernite ve siyaset tahayyülleri
  1. Tez No: 699069
  2. Yazar: TALHA KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu tez, Necip Fazıl Kısakürek (1904-1983) ve Nurettin Topçu'nun (1909-1975) yazılarındaki farklı İslam anlayışlarını ve bu farklılıkların Kısakürek ve Topçu'nun Türk modernleşmesine yönelik eleştirilerinde ve İslam ile siyaset arasındaki ilişkiye dair görüşlerindeki yansımalarını analiz etmektedir. Tez, Kısakürek'in ve Topçu'nun İslam anlayışlarını tanımlamak için kimlik-olarak-İslam ve ahlak-olarak-İslam arasında analitik bir ayrım önermektedir. Temellendirilmiş teori yaklaşımından hareketle, tez, Kısakürek'in İslam'ı hayatın tüm yönlerini kapsayan bir inanç ve kurallar sistemi biçiminde bütünsel bir ideoloji olarak sunduğunu iddia etmektedir. Bu İslam anlayışına dayanarak, Kısakürek, Müslümanların sahip olduğu teknolojik gelişmeleri, Müslümanlar tarafından yönetilen bir kapitalizm biçimini ve Müslümanlar tarafından idare edilen totaliter bir modern devleti içeren alternatif bir İslami modernite sunar. Kısakürek böylece Müslümanlığı farklı bir siyasi kimliği ifade eden alternatif bir olma biçimi olarak temsil eder. Diğer taraftan Topçu, İslam'ı, kişiyi aşkın olana, yani Tanrı'ya bağlayan bir ahlaki çerçeve olarak görür. Müslümanlığı, ahlaki bir yaşam sürmek yoluyla, bir olma biçiminden ziyade bir oluş yolu olarak nitelendirir. Topçu'nun ahlak-olarak-İslam anlayışı, modernlik kavramının, teknoloji ve kapitalizm dahil olmak üzere modernitenin maddi yönlerinin yanı sıra modern siyasi biçimlere de uzanan bütüncül bir eleştirisini sunar. Kısakürek ve Topçu'nun İslam anlayışlarından kaynaklanan bu farklılıklar, bir yandan erken Soğuk Savaş döneminden bu yana Türk siyasetinin dinamiklerini, diğer yandan Türkiye'deki İslami entelektüel hareket içindeki güncel tartışmaları ve bölünmeleri şekillendirmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes diverging conceptions of Islam in the writings of Necip Fazıl Kısakürek (1904-1983) and Nurettin Topçu (1909-1975), and ensuing differences in their critiques of Turkish modernization and their views on the relationship between Islam and politics. It proposes an analytical distinction between Islam-as-identity and Islam-as-morality to identify Kısakürek's and Topçu's competing conceptions of Islam respectively. Based on grounded theory approach, the dissertation suggests that Kısakürek presents Islam as a total ideology in the form of a system of beliefs and rules that encompasses all aspects of life. His conception Islam informs a vision of an alternative Islamic modernity that includes technological developments owned by Muslims, a form of capitalism run by Muslims, and a totalitarian modern state governed by Muslims. Kısakürek thereby represents Muslimness as an alternative way of being in the world that denotes a distinct political identity. Whereas, Topçu conceives of Islam as a framework for morality through which one connects to the transcendental, i.e. God. He characterizes Muslimness as a way of becoming, rather than a being, through leading a moral life. His conception of Islam-as-morality offers a holistic critique of the notion of modernity that extends to material aspects of modernity including technology and capitalism as well as modern political forms. These differences stemming from Kısakürek's and Topçu's conceptions of Islam have informed, on the one hand, dynamics of Turkish politics since their immediate context in early Cold War, and on the other hand, contemporary debates and divisions within Islamic intellectual movement in Turkey.