Program development for leaders in the post-truth era: Arts-based creative leadership communication program
Hakikat sonrası çağda liderler için program geliştirme: Sanat temelli yaratıcı liderlik iletişimi programı
  1. Tez No: 699068
  2. Yazar: BURCU ERTÜRK KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NEVRA SEGGİE, PROF. DR. FATMA ZEYNEP KIZILTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 450
Özet
Medya ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, yalan ve spekülatif mesajların büyük seyirci kitlesi tarafından hızlıca paylaşılabildiği, hakikatten genel bir uzaklaşmayı işaret eden ve hakikat sonrası şeklinde adlandırılan yeni bir dönemin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu dönemde, güçlü duygusal ve sosyal becerileri ile toplumda olumlu ve etik bir etki yaratabilecek liderlere ihtiyacımız bulunmaktadır. Bu çalışmada, liderlik gelişimine yeni bir yaklaşımı zorunlu kılan Hakikat Sonrası Çağın gerekliliklerine uygun olarak üç ana amaç doğrultusunda, Sanat Temelli Yaratıcı Liderlik İletişimi Programı başlığıyla liderler için çevrimiçi bir öğrenme programı tasarlanmıştır. Programın amaçlardan ilki, liderlerin yaratıcı iletişim becerilerini; ikincisi, sanatın iyileştirici etkisini ve üçüncüsü ise, sanatla sosyal duyarlılığı artırmaktır. Programın tasarım ve uygulanmasından sonra, katılımcılar üzerinde hedeflenen etkiler analiz edilmiş ve ARTS Öğrenme Modeli geliştirilmiştir. Sonuçlar, amaçlanan bütün hedeflerin başarıyla gerçekleştiğini ortaya çıkarmış ve ayrıca, programın dönüştürücü etkisi uzun dönemde kanıtlanmıştır. Bu sırada, ortaya çıkan Covid-19 pandemisi ve dijital dönüşüm sürecinin, programın etkilerini artırdığı gözlemlenmiştir. En fazla gelişim iyileşme etkisinde görülürken en az değişim ise sosyal duyarlılıkta çıkmıştır. Program boyunca, Hakikat Sonrası Çağın akıldışı işleyişi hakkında oluşturulan farkındalık, sosyal duyarlılık skorlarını olumsuz etkilemiştir. Sözsüz iletişim unsuru olarak duygusal beceriler, sosyal becerilerden daha çok artmıştır. Sonuç olarak, programın Hakikat Sonrası Çağda liderler için başarılı olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Developments in media and communication technologies welcomed a new era, defined as post-truth, implying a general distancing from the truth, where fake or speculative messages can be instantly shared by a vast audience. In this era, we need leaders with strong emotional and social skills to create a positive and ethical impact in society. In this study, due to the requirements of the Post-Truth Era which necessitates a new approach to leadership development, an online arts-based learning program entitled Arts-Based Creative Leadership Communication Program is designed for leaders with three main objectives. These objectives are to increase firstly their creative communication skills; secondly, healing effect of arts for their resilience; and, thirdly, social sensitivity through arts. After the design and implementation of this program, its targeted effects on the participants were analyzed, and an ARTS Learning Model was developed. Results indicated that all of the expected outcomes of the program were achieved successfully, and also its transformative effects were ensured in the long run. Meanwhile, it was observed that the emergence of the Covid-19 pandemic with its digital transformation process increased the effects of the program. The highest development was seen in the healing effect, while change in social sensitivity appeared as the lowest. The awareness created about the irrational functioning of the Post-Truth Era during the program affected social sensitivity scores negatively. Emotional skills as non-verbal communication element was developed more than social skills. To sum up, the program was found successful for the leaders in the Post-Truth Era.