Siyasal kurumların siyasal davranışlara etkisi: Kıbrıs örneği
The impact of political institutions on political behavior: The case of Cyprus
  1. Tez No: 699071
  2. Yazar: İSMAİL TİPİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL UĞUR ÖZGÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Siyasal sistemin en vazgeçilmez unsuru olan demokrasi, katılım ile sağlanır. Bugün siyasal sisteme katılma araçları olan siyasal partilerin, baskı ve çıkar gruplarının, sivil toplum kuruluşlarının ortaya çıkış serüveni ne yazık ki siyaset kadar eski bir tarihe sahip değildir. Siyasi partilerin insan hayatına girmesi ve oy kavramının önem kazanarak zenginlere ait bir araç olmaktan çıkması imparatorluklardan ulus devletlere geçişte en önemli etken olmuştur. Etnik bağlarını siyasi bağlarla da pekiştirmek isteyen uluslar, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sonrası kurulan uluslararası birliklerde bu isteklerini gerçekleştirmenin yolunu aramıştır. Kıbrıs Adası, üzerinde iki devletin yaşadığı, barışın hâkim olduğu bir Akdeniz adası olarak görünse de Rum kesiminin Kıbrıs Cumhuriyeti adı altında Avrupa Birliğine alınması, bu cihetle tüm adayı sahiplenerek adada yaşayan Türk Halkını işgalci göstermesi; KKTC'nin uluslararası statüde tanınırlığının olmaması nedeniyle siyasi, sosyal ve ekonomik haklarının gasp edilmesi adada barışı olumsuz etkilemektedir. 1983 yılında cumhuriyeti ilan ederek hızla devlet kurumlarını oluşturan Türk halkı haklarını savunmak amacıyla sivil toplum yapılanmalarını da ihmal etmemiş, demokrasiyi hep ön planda tutarak azami derecede barış yanlısı olduğunu katıldığı bütün platformlarda gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
Democracy, which is the most indispensable element of the political system, is achieved through participation. Today, the emergence of political parties, oppression and interest groups, non-governmental organizations, which are the means of joining the political system, is unfortunately not as old as politics. The introduction of political parties into human life and the fact that the concept of voting became more important than the wealthy by gaining importance became the most important factor in the transition from empires to nation states. The nations seeking to consolidate their ethnic ties through political ties have sought to fulfill these aspirations in the international associations established after the First and Second World Wars. Even though the island of Cyprus appears to be a Mediterranean island inhabited by two states and dominated by peace, the Greek part's admission to the European Union under the name of the Republic of Cyprus, thus embracing the entire island and showing the Turkish people living on the island as occupiers; Due to the lack of international recognition of the TRNC, the usurpation of its political, social and economic rights negatively affects the peace on the island. By declaring the republic in 1983, the Turkish people, who quickly formed state institutions, did not neglect the civil society organizations in order to defend their rights, and showed that they were pro-peace at the maximum level by always keeping democracy in the foreground.