'A most voluble proponent of anti-western multi-faceted foreign policy'? Ahmet Gündüz Ökçün as Turkey's foreign minister (1978-1979)
'Batı karşıtı çokyönlü dış politikanın en yüksek sesli savunucusu'? Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak Ahmet Gündüz Ökçün (1978-1979)
  1. Tez No: 699072
  2. Yazar: TAHİR KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, 42. hükümette (1978-1979) Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olan Ahmet Gündüz Ökçün'ü tanıtmayı ve Türkiye'nin Batı ile ilişkilerinin en çalkantılı dönemlerinden birinde Türkiye'nin dış politika karar alma sürecindeki rolünü tartışmayı amaçlamaktadır. Geniş Türk dış politikası literatürüne rağmen, Cumhuriyet tarihinde dış politika yapımında önemli bireysel aktörler hakkında çok az çalışma bulunmaktadır. Türkiye'de Soğuk Savaş döneminde dış politika yapımında Dışişleri Bakanlığının tarihsel bürokratik ağırlığı göz önünde bulundurulduğunda, Ahmed Gündüz Ökçün'ün akademik dünyadan dışişleri bakanlığına alışılmadık yükselişi ve dışişleri bakanı olarak görev yaptığı farklılaşan dönem yeterince çalışılmamıştır. Bu tez, dışişleri bakanı olarak Ahmet Gündüz Ökçün'ü Türkiye'nin Batı yönlü dış politikasının büyük baskı altında kaldığı bir dönem olan Soğuk Savaş döneminde inceleyerek literatürdeki bu açığı daraltmayı amaçlamaktadır. Bu tez, bir yandan Ökçün'ün o dönemdeki aktörlüğünü ele alırken, diğer taraftan Türk dış politikası üzerindeki sistemik baskıların tartışmalı olarak en yüksek olduğu bir dönemde -Soğuk Savaş- Türkiye'nin dış politikasında bireylerin ve onların inançlarının/dünya görüşlerinin etkisini eleştirel bir şekilde tartışarak biyografik bir çalışma olmanın ötesine geçmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, bu tez Ökçün'ün dışişleri bakanı olmadan önceki tüm yazılarını, dışişleri bakanlığı sırasında yaptığı konuşmaları/açıklamaları incelemekte, kendisi ile çalışmış veya dışişleri bakanı olduğu dönemde kendisini tanıyan diplomatlarla yapılan röportajları kullanmakta ve ayrıca ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinin ilgili dönemde Vaşington ile diplomatik yazışmalarından faydalanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to introduce Ahmet Gündüz Ökçün, Turkey's foreign minister in the 42th government (1978-1979) and discuss his role in Turkey's foreign policy decision making in one of the most tumultuous periods in Turkey's relations with the West. Notwithstanding vast Turkish foreign policy literature, there are yet only few studies on individual actors in foreign policy making in the history of Republican Turkey. Given the historical bureaucratic weight of Turkey's foreign ministry in Turkish foreign policy making during the Cold War period, Ahmed Gündüz Ökçün's non-conventional rise from academia to foreign ministry and his distinct role as foreign minister have remained understudied. This thesis aims to narrow down this gap by studying Ahmet Gündüz Ökçün in a period during the Cold War when Turkey's western foreign policy orientation came under immense strain. While engaging Ökçün's actorness, this thesis seeks to go beyond traditional biographical studies by critically discussing the role of individuals and their beliefs/worldviews on Turkey's foreign policy at a particular time, that is Cold War, when systemic pressures on Turkish foreign policy was arguably the highest. To do so, this thesis examines all of Ökçün's writings before he became foreign minister, considers his speeches/statements during his ministry of foreign affairs, uses interviews conducted with diplomats who worked with him or knew him while he was foreign minister, and finally takes advantage of telegrams used for official communication between US Embassy in Ankara and Washington.