Çevresel anlayış içerisinde yeni bir ekonomik model: Döngüsel ekonomi
A new economic model in marginal meaning circular economy
- Tez No: 699077
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Son 150 yılda sanayi evrimi, malların üretildiği, satıldığı, kullanıldığı ve atıldığı veya atık olarak yakıldığı tek yönlü veya doğrusal bir üretim ve tüketim modeline göre günümüz dünyasında uygulanmıştır. Küresel ekonomideki keskin dalgalanmalar karşısında ve kaynak tükenmesi belirtilerinin artması karşısında, yeni bir ekonomik model çağrısı daha da artmaktadır. Ekonomideki kaynak performansında önemli bir iyileşme arayışı, işletmelerin ürünleri veya bileşenlerini yeniden kullanma ve değerli malzeme, enerji ve işçilik girdilerinin daha fazlasını geri getirme yollarını keşfetmelerine yol açmıştır. Döngüsel ekonomi, tasarımla onarıcı ve yenilenen bir teknolojidir. Ürünleri, bileşenleri ve materyalleri her zaman en yüksek fayda ve değerde tutmayı, teknik ve biyolojik döngüler arasında ayrım yapmayı hedeflemektedir. Bu yeni ekonomik model, nihai ekonomik kaynaklardan küresel ekonomik gelişmeyi en nihayetinde birleştirmeyi hedeflemektedir. Döngüsel bir ekonomi, işletme ve ekonomiler için kaynakla ilgili zorlukları ele almayı hedefler ve büyüme yaratabilir, iş yaratabilir ve karbon emisyonları dâhil olmak üzere çevresel etkileri de azaltabilir. Sistem düşüncesine dayanan yeni bir ekonomik model çağrısı daha da arttıkça, günümüzde teknolojik ve sosyal faktörlerin benzeri görülmemiş bir şekilde uyumlanması, döngüsel ekonomiye geçişi mümkün kılabilir.
Özet (Çeviri)
In the last 150 years, industry evolution has been implemented in today's world according to a one-way or linear model of production and consumption, in which goods are produced, sold, used and disposed of or incinerated as waste. In the face of sharp fluctuations in the global economy and increasing signs of resource depletion, the call for a new economic model is getting even greater. The search for a significant improvement in resource performance in the economy has led businesses to explore ways to reuse the products or their components and bring back more of their valuable material, energy and labor inputs. The circular economy is a technology which is regenerative and renewable through design. It always aims to keep products, components and materials of the highest utility and value and to distinguish between technical and biological cycles. This new economic model aims ultimately to unify global economic development from the ultimate economic sources. A circular economy seeks to address resource-related challenges for businesses and economies and can generate growth, create jobs, and reduce environmental impacts, including carbon emissions. As the call for a new economic model based on systems thinking grows stronger, today's unprecedented adjustment of technological and social factors could enable the transition to a circular economy.