Reconstruction of collective memory and memory of place: From Hergelen Square to Melike Hatun Mosque
Kolektif belleğin ve yer belleğinin yeniden inşası: Hergelen Meydanı'ndan Melike Hatun Camisi'ne
  1. Tez No: 699082
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ATA ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Ortak hafıza sadece bireylere değil, kitlelere de sosyal varlıklarını sürdürmede yardımcı olur. Geçmişe ait anıların paylaşımı için bu anıların biriktirildiği ortak bir alana ihtiyaç vardır; bu da kolektif bellektir. Mimarlık kolektif belleğin yapılı çevreyle olan etkileşimiyle ilgilenir. Toplumsal hafıza, fiziksel çevreyle, dolayısıyla da mimari ile doğrudan ilişkilidir. Bir şehrin mimarisi, kent mekânları ile sosyal etkileşimler vasıtasıyla toplumsal hafızanın parçasıdır. Kolektif bellek ile yerin belleği birbirine bağlıdır. Bununla birlikte, mimarlık, yerin kimliğini ve toplumsal hafızayı yeniden şekillendirmek için siyasi bir araç olabilir. Hergelen Meydanı Ankara'nın Ulus semtinde bulunan ve Cumhuriyet dönemine ait mekânlar ve yapıların bulunduğu değerli bir meydandır. Kısa süre önce meydanın yenileme çalışmaları kapsamında, bu alanda Melike Hatun Camii inşa edilmiştir. Bu tez camiin kentsel bağlamdaki yerine göre mimari özellikleri ile inşa edildiği kent mekânının kimliğini ve hafızasını nasıl değiştirdiğini incelemektedir. Siyasi erk kentsel mekânda kendini mimarinin temsil ettikleri ile ifade eder. Yerin kimliğini değiştiren bu tür mimari müdahaleler, söz konusu mekânın kentlilerin toplumsal hafızasındaki anlamını değiştirir.
Özet (Çeviri)
Shared memories help not only individuals but also groups to sustain their social existence. In order for memories to be shared, there is a need for a common ground where such memories accumulate, which is the collective memory. Architecture is concerned with collective memory with regard to its interactive relation with built environment. That is why collective memory is interlaced with physical environments and thereby with architecture. The architecture of a city is part of its collective memory through social interactions in places. Social memory and place memory are interconnected. However, in some cases triggering social memory can be a tool for politics by using architecture in order to change the memory of place. Hergelen Square is located at Ulus district in Ankara and it has a value in terms of having Republican sites and buildings around. Recently, as part of a renovation project for that square, Melike Hatun Mosque was built. This paper explores the architectural features of the mosque and its relation to the urban context, and how it has changed the identity and memory of the place in which it is inserted. The political power expresses itself in the urban context with representations of space. Through such architectural interventions the identity and meaning of places change in the collective memory of citizens.