Bal arısı besinine shilajit ilavesinin sperma dondurulması üzerine etkileri
Effects of shilajit addition to honey bee food on semen freezing
  1. Tez No: 699087
  2. Yazar: ARDA ONUR ÖZKÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SELÇUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu doktora tez projesinin amacı shijajitin bal arısı besinine ilavesinin bal arılarında sperma dondurulması üzerine etkilerini araştırmaktır. Doktora tez çalışmasında toplam 25 adet kraliçe arısı bulunmayan erkek arı üretim kolonisi kullanılmıştır. Çalışmada 5 tekrarlı 5 grup, toplamda 25 koloni bulunmaktadır. Çalışma grupları; SH-0 (0 mg), SH-1 (5 mg), SH-2 (10 mg), SH-3 (15 mg) ve SH-4 (20 mg) dozlarda olarak toplam 5 farklı doz shilajit gün aşırı olarak arı besinine katılmıştır. Besinine shilajit katılmış olan bal arılarından sperma toplanmıştır. Her bir gruptan ayrı ayrı olarak toplanan sperma numuneleri aynı gün içinde Kiev solüsyonu ile sulandırılıp, her bir grup için ayrı olarak 0,25 ml'lik payetler içerisine aktarılmıştır. Sperma numuneleri daha sonra 2 saat süre ile 4°C' de bulunan buzdolabı içinde ekilibrasyon işlemine tabi tutulmuştur. Sperma numuneleri uzun süreli saklanmak üzere sıvı azot buharında dondurulmuş ve -196 °C sıvı azot içerisinde saklanmıştır. Daha sonra sperma numuneleri 37 °C' de çözdürülmüştür ve her bir grup için spermatolojik parametreler (motilite, akrozom bütünlüğü, hipoozmotik şişme testi (HOST), spermatozoa yoğunluğu) ve shilajitin antioksidan etkinliğini belirlemek için total oksidan ve total antioksidan yönünden incelenmiştir. Doktora tez çalışması bulgularına bakıldığında; faklı dozlarda kullanılan shilajitin motilite, HOST, akrozom bütünlük değerleri karşılaştırıldığında tüm çalışma gruplarında kontrol grubuna kıyasla yüksek olduğu gözlenmiştir. Shilihajitin özellikle SH-3 ve SH-4 gruplarının motilite, HOST ve akrozom bütünlük yönünden oldukça etkili olduğu görülmektedir. °°Sonuç olarak, shijajitin bal arısı besinine ilavesinin, bal arısı spermasında çözüm sonrası spermatolojik parametreleri olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this doctoral thesis project is to investigate the effects of adding shilajit to honey bee food on sperm freezing in honey bees. In the doctoral thesis, a total of 25 drone breeding colonies without queen bees were used. In the study, there are 5 groups with 5 repetitions, a total of 25 colonies. Working groups; A total of 5 different doses of shilajit in SH-0 (0 mg), SH-1 (5 mg), SH-2 (10 mg), SH-3 (15 mg) and SH-4 (20 mg) doses are added to bee food every other day participated. Semen were collected from honey bees that had shilajit added to their diet. Semen samples collected separately from each group were diluted with Kiev solution on the same day and transferred into 0.25 ml straws separately for each group. Semen samples were then subjected to the equilibration process in a refrigerator at 4°C for 2 hours. Semen samples were frozen in liquid nitrogen vapor for long-term storage and stored in liquid nitrogen at -196 °C. Then, semen samples were thawed at 37°C and spermatological parameters (motility, acrosome integrity, hypoosmotic swelling test (HOST), spermatozoa concentration) for each group were examined in terms of total oxidant and total antioxidant to determine the antioxidant activity of shilajit Considering the findings of the doctoral thesis study; When the motility, HOST, acrosome integrity values of shilajit used in different doses were compared, it was observed that it was higher in all study groups compared to the control group. Shilajit seems to be highly effective in terms of motility, HOST and acrosome integrity, especially of SH-3 and SH-4 groups. As a result, it was concluded that the addition of shijajit to honeybee food positively affects post-solution spermatological parameters in honeybee semen.