Pediatrik üveitlerde ön segment değerlendirme
Evaluation of anterior segment in pediatric uveitis
  1. Tez No: 699096
  2. Yazar: ASLIHAN YILMAZ ÇEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDAR UÇAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaçlar: Jüvenil idiopatik artrit (JIA) ilişkili üveit (JIA-U) geçirmiş hastalarda korneal topografi ve speküler mikroskopi değerlerinin karşılaştırılması, klinik özelliklerin bu değişiklerle ilişkisinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: 31 JIA-U hastasının 31 gözü, 20 göz tutulumu olmayan JIA hastasının 20 gözü ve cinsiyet ve yaş olarak eşleştirilmiş 51 sağlıklı gönüllünün 51 gözü çalışmaya dahil edildi. Ek göz hastalığı ve göz içi cerrahi öyküsü olan hastalar çalışmaya alınmadı. Topografi haritaları (Pentacam HR) ve speküler mikroskopi görüntüleri (CellChek SL) alındı. Veriler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Keratometrik astigmat JIA-U grubunda kontrol grubuna göre yüksek bulundu (p=0.040). 1.50D üstü astigmatı olan hasta sayısı JIA-U grubunda kontrol grubuna göre fazla bulundu (p=0.026).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate corneal topography and specular microscopy values in patients with juvenile idiopathic arthritis related uveitis (JIA-U) and to investigate the correlation between these changes and clinical characteristics. Material and Method: 31 eyes of 31 JIA-U patients, 20 eyes of 20 JIA patients and 51 eyes of age- and gender-matched 51 healthy individuals were included to study. Patients with history of ocular diseases or intraocular surgery were excluded. Corneal topography maps (Pentacam HR) and specular microscopy images (CellChek SL) were obtained. Values were compared between groups. Results: Keratometric astigmatism was found to be higher in JIA-U group, compared to control group (p=0.040). Patients with astigmatism higher than 1.50D were higher in JIA-U group than control group (p=0.026).