Bir üniversite sigara bırakma polikliniğinde sigarayı bırakamayan bireylerin yeniden bırakmaya hazır olma durumları ve ilişkili faktörler
Individuals who can't quit smoking at a university smoking cessation outpatient clinic are ready to quit again and related factors
- Tez No: 699098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE ÖZVURMAZ, DR. SEYFİ DURMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu araştırma bir polikliniğe destek için başvurmuş ancak bir yıl sonunda sigarayı bırakamayanlarda yeniden hazır oluş durumlarının ve ilişkili olabilecek faktörlerin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. GereçveYöntem:Araştırma kesitsel tipte bir çalışma olarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Sigarayı Bırakma Polikliniği'ne Temmuz2018-Haziran 2019 tarihlerinde başvurmuş ve bir yıl sonra sigarayI bırakamayan bireyler ile gerçekleştirilmiştir.Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu ve poliklinik kayıtları ile toplanmıştır. Verilerin analizi tanımlayıcı istatistiklerde ortalama±standart sapma,ki-kare testi ile multinominal lojistik regresyon ve basit regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin 219'u hala sigara içmektedir. Katılımcıların %43,8'i kadın, %69,3'ünün eğitim durumu lise ve üzeri,yaş ortalaması ise 42,30±12,50'dir. Katılımcıların %61,6'sı evli olup %56,6'sı çocuk sahibi, %30,8'i herhangi bir işte çalışmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was carried out with the aim of determining there-readiness status and factors that maybe related to those who applied for support at a out patient clinic but could not quit smoking at the end of the year. Material and Methods: The research was carried out as across-sectional type study with in dividual swho applied to Ege University Faculty of Medicine Department of Public Health Smoking Cessation Clinic between July 2018 and June 2019 and could not quit smoking a year later. The data were collected by interview form and out patient records prepared by the researcher. The analysis of the data was evaluated with an average±standard deviation in descriptive statistics, multinominallogistic regression with chi-square test and simple regressionanalysis. Results: 219 of the individuals who participatedin the study stil smoke 43,8% of the participants are women, 69,3% of them have a high school and above educationstatus,and the averageageis 42.30±12.50.61,6% of the participants are married,56,6% have children and 30,8% do not work in any job. According to the Transteoretic Model's changestages, 49,3% of participants were found ready to take action,; 28,8% were considering to take action, and 21,9% were found not considering to take action.