Tiroid papiller karsinomunu öngörmede sistemik immün-inflamasyon indeksi ve diğer inflamatuar hematolojik parametrelerin prediktif rolü
The predictive role of systemic immuno-inflammation index and other inflammatory hematological parameters in predicting thyroid papillary carcinoma
  1. Tez No: 699101
  2. Yazar: DİDEM YILDIZ TOKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNÇER AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Papiller tiroid kanseri endokrin sistemin en sık görülen kanseridir. Tanıda ultrason eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsisi kullanılmaktadır. Temel tedavisi cerrahidir ve oldukça iyi bir prognoza sahiptir. Kanserin oluşması ve ilerlemesinde inflamasyonun rolü düşünüldüğünde, operasyon öncesi hemogram parametreleri, nötrofil lenfosit oranı (NLO), platelet lenfosit oranı (PLO) ve sistemik immün-inflamasyon indeksi (Sİİ)'nin PTK'yı öngörmedeki değeri ve tümörün histopatolojik özellikleri ile ilişkisi araştırılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi veritabanı retrospektif taranarak bilateral total tiroidektomi yapılan kriterlere uygun 200 PTK ve kontrol grubu olarak alınan 200 benign nodüler guatr hastasının preoperatif hemogram parametreleri, NLO, PLO ve Sİİ ortalama değerleri karşılaştırıldı. En uygun kesme değerlerini bulmak için ROC eğrisi analizi yapıldı. Bulgular:WBC, RBC, hemoglobin, hematokrit, nötrofil, lenfosit, trombosit, MPV, PCT, PDW ve PLO iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermezken, NLO ve Sİİ PTK grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti(sırasıyla p=0,031 ve p=0,023). Kesme değeri NLO için>1,42 ve Sİİ için>375,45 olarak hesaplandı.PTK grubunda PLO kadın hasta grubunda erkeklere göre anlamlı derecede daha yüksekti (p=0,001). Lenfositik tiroidit eşlik eden PTK'da NLO anlamlı derecede daha düşüktü (p=0,035). Bunun dışında tümörün histopatolojik özellikleri ile NLO, PLO ve Sİİ arasında ilişki bulunamadı. Sonuç:NLO ve Sİİ gibi hemogram parametrelerinden hesaplanan inflamasyon indeksleri kolay erişilebilir, ucuz ve basit testlerdir. Operasyon öncesi NLO 1,42'den veya Sİİ 375,45'ten büyük olan hastalarda PTK bulunma ihtimali daha fazla olabilir. Bu bulguları doğrulamak için daha geniş çapta prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Papillary thyroid cancer is the most common cancer of the endocrine system. Ultrasound-guided fine-needle aspiration biopsy is used for diagnosis. Its main treatment is surgery and it has a fairly good prognosis. Considering the role of inflammation in the formation and progression of cancer, it was aimed to investigate the value of preoperative hemogram parameters, neutrophil lymphocyte ratio (NLR), platelet lymphocyte ratio (PLR) and systemic immune-inflammation index (SII) in predicting PTC and its relationship with the histopathological features of the tumor. Material and method: The database of Kocaeli Derince Training and Research Hospital was retrospectively scanned, and the mean values of preoperative hemogram parameters, NLR, PLR and SII of 200 patients with PTC and 200 benign nodular goiter patients in the control group who underwent bilateral total thyroidectomy were compared. ROC curve analysis was performed to find the optimal cut-off values. Results: WBC, RBC, hemoglobin, hematocrit, neutrophil, lymphocyte, platelet, MPV, PCT, PDW and PLR were not statistically different between the two groups, while NLR and SII were statistically significantly higher in the PTC group (respectivelyp=0,031 and p=0,023). The cut-off value was calculated as >1,42 for NLR and >375,45 for SII. In the PTC group, the PLR was significantly higher in the female patient group than in the male group (p=0,001). NLR was significantly lower in PTC accompanied by lymphocytic thyroiditis (p=0,035). Apart from this, no relationship was found between the histopathological features of the tumor and NLR, PLR and SII. Conclusion:Inflammation indices calculated from hemogram parameters such as NLR and SII are easily accessible, inexpensive and simple tests. Patients with a preoperative NLR greater than 1,42 or an SII greater than 375,45 may be more likely to have PTC. Larger prospective studies are needed to confirm these findings.