Evre 1-2 kronik böbrek hastalığı olan hastalarda sistemik immün inflamasyon indeksi ile proteinüri arasındaki ilişki
Relationship between systemic immune inflammation index and proteinuria in patients with stage 1-2 chronic kidney disease
  1. Tez No: 699100
  2. Yazar: BURCU ÇİLEK BALİMRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: KBH'nın sık görülen bulgularından biri olan proteinüri aynı zamanda hastalığın progresyonuna etki eden temel faktörlerdendir. Proteinürinin oluşmasında immüno-inflamatuar aktivite önemli rol oynamaktadır. Çalışmamızın amacı evre 1-2 KBH hastalarında yeni bir inflamasyon belirteci olan Sİİ ile proteinüri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya evre 1-2 KBH olarak izlenen proteinüri düzeyi ≥300 mg/gün olan 243 hasta ve proteinürisi olmayan 125 hasta çalışmaya dahil edildi. Kesitsel olarak hastaların cinsiyeti, yaşı, kan basıncı, ek hastalıkları, KBH nedeni, kullandıkları ilaçları, biyokimyasal tetkikleri, tam kan sayımı ve 24 saatlik idrarda proteinürisi incelenmiştir. İstatistiksel analiz SPSS ver.24.0 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 191'i (%51,9) kadın, 177'si (%48,1) erkek olmak üzere toplam 368 hasta dahil edildi. Yaş ortalaması 49,45 ± 13,23 yıl olarak saptandı. Proteinürisi olan hastaların olmayanlara göre Sİİ düzeyi daha yüksek olarak bulundu. (p=0,001). Proteinürisi olan hastalarda proteinüri ile Sİİ arasında korelasyon saptanmadı (p=0,707). Proteinüri miktarının artışına paralel olarak Sİİ değerinde artış görülmedi (p=0,859). Proteinürisi olan hastalardan DM olan ve olmayan hastaların Sİİ değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p=0,292). HT olan ve HT olmayan hastalar karşılaştırıldığında Sİİ istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi (p=0,186). Sonuç: Bu çalışmada proteinürisi olan hastalarda olmayanlara göre Sİİ düzeyi daha yüksek olarak saptandı. Ancak Sİİ ile proteinüri miktarı, diyabet ve hipertansiyon arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Daha geniş prospektif çalışmalarla Sİİ'nin proteinüri ve KBH prognozu ve progresyoununu göstermede etkili bir belirteç olarak kullanılmasına yönelik incelemelere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Proteinuria, one of the common findings of CKD, is also one of the main factors affecting the progression of the disease. Immuno-inflammatory activity plays an important role in the formation of proteinuria. The aim of our study is to examine the relationship between SII, a new marker of inflammation, and proteinuria in stage 1-2 CKD patients. Materials and Methods: 243 patients with proteinuria level ≥300 mg/day and 125 patients without proteinuria, who were followed as stage 1-2 CKD, were included in the study. Cross-sectionally, patients' gender, age, blood pressure, comorbidities, CKD cause, medications, biochemical tests, complete blood count, and 24-hour urine proteinuria were examined. Statistical analysis was performed using SPSS ver.24.0 program. Results: A total of 368 patients, 191 (51.9%) female and 177 (48.1%) male, were included in the study. The mean age was found to be 49.45 ± 13.23 years. SII levels were found to be higher in patients with proteinuria than in patients without proteinuria. (p=0.001). No correlation was found between proteinuria and SII in patients with proteinuria (p=0.707). In parallel with the increase in the amount of proteinuria, there was no increase in the SII value (p=0.859). When the SII values of patients with proteinuria and patients with and without DM were compared, no statistically significant difference was found (p=0.292). When patients with and without HT were compared, no statistically significant difference was found in SII (p=0.186). Conclusion: In this study, SII levels were found to be higher in patients with proteinuria than in patients without proteinuria. However, no significant correlation was found between SII and the amount of proteinuria, diabetes, and hypertension. Larger prospective studies are needed to use SII as an effective marker for proteinuria and CKD prognosis and progression.