Epizodik gelecek düşünme egzersizleri:Tütün kullanım bozukluğunda gecikme indirimi temelli bir yaklaşım
Episodic future thinking exercises: A delay discounting based approach to tobacco use disorder
- Tez No: 804009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRAH KARADERE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Optimal tedavilerle dahi sigarayı bırakmayı deneyenlerin ancak %25'inin 1 sene boyunca sigaradan uzak durabildiği tahmin edilmektedir. Ödülün zamansal düzlemde sübjektif değerindeki devalüasyonu gösteren gecikme indirimi çeşitli klinik durumlarla ilişkilendirilmiştir. Sigara içenlerde, sigarayı bırakanlara ve sigara kullanmayanlara kıyasla daha yüksek gecikme indirimi oranları saptanmaktadır. Mevcut çalışmada sigara bırakma tedavisine başlayan kişilerde gecikme indirimi temelli bir müdahale olarak epizodik gelecek düşünmesi (EGD) egzersizlerinin olağan tedaviye eklenmesinin birinci aydaki tedavi sonucu üzerindeki etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Eylül 2022 – Nisan 2023 tarihleri arasında Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'ne sigarayı bırakmak için yardım almak maksadıyla başvuran ve farmakoterapi başlanan hastalar arasından seçilmiştir. Araştırmada aktif müdahale olarak EGD, kontrol müdahalesi olarak epizodik yakın zaman düşünmesi (EYD) kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak sosyodemografik bilgilere yönelik veri formu, gecikme indirimi oranlarını tespit etmeye yönelik 27 Maddelik Parasal Seçim Anketi, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği 21, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT), Barratt Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu ve zaman tahmini testi kullanılmıştır. Araştırmaya değerlendirme testlerini tamamlayan 30 kişi EGD, 30 kişi EYD grubunda olacak şekilde toplam 60 katılımcı dahil edilmiştir. İlk müdahale sonrasında EGD grubunda gecikme indirimi oranları -1,64 (±0,53)'ten -1,87 (±0,55)'ye düşerken (p=0,009); EYD grubunun oranlarında müdahale öncesi ve sonrasında anlamlı değişim olmamıştır. Ancak bir aylık süreçteki gecikme indirimi oranlarının değişimine bakıldığında EGD grubunda anlamlı değişim gözlenmemiş, EYD grubunda ise anlamlı şekilde düşüş saptanmıştır (p=0,011). Birinci ayda iki grup arasındaki sigara bırakma oranlarında anlamlı fark saptanmazken, EGD grubunun FNBT skorlarının medyan değeri 6'dan 5'e düşmüştür (p=0,019). Birinci ay değerlendirme formlarını tamamlama oranlarının ve egzersiz uyumu puanlarının EGD grubunda EYD grubuna kıyasla daha yüksek olduğu görülmüştür (sırasıyla p=0,038; p=0,006). Ancak yine de EGD grubundaki egzersiz uyumunun 5 üzerinden medyanı 2 olacak şekilde puanlandığı gözlenmiştir. Sigarayı bırakanların başlangıç gecikme indirimi oranlarının sigara kullanımına devam edenlere kıyasla anlamlı derecede düşük olduğu (p=0,049) ve ayrıca sigarayı bırakanların gecikme indirimi oranlarının birinci ayda anlamlı derecede düştüğü tespit edilmiştir (p=0,007). Zaman tahmini testinde iki grubun başlangıç skorları benzerlik göstermiş, birinci ayda da anlamlı değişim gözlenmemiştir. Çalışmada kullanılan herhangi bir farmakoterapi seçeneğinde başlangıç ve birinci ay gecikme indirimi oranlarında anlamlı değişim oluşmamıştır. Yaş, cinsiyet, eğitim, kullanılan farmakoterapi ve ölçülen psikolojik özellikler gibi faktörlerin sigaraya devam etme riskiyle ilişkisi incelenmiş ancak anlamlı ilişki saptanmamıştır. Mevcut çalışmada sigara bırakmaya yönelik olağan tedaviye ek olarak uygulanan EGD egzersizlerinin sigara bırakma oranlarını artırmadığı görülse de tedavi sürecinde farklı alanlarda katkı sağlayabileceği değerlendirilmiştir. İleri araştırmalarda EGD'nin uygulanabilirliğinin geliştirilmesi, klinik etkisinin ve kullanım alanlarının da belirginleşmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
It is estimated that only 25% of those who attempt to quit smoking even with optimal treatments can stay smoke-free for one year. Delay discounting, which demonstrates the devaluation of subjective value of rewards over time, has been associated with various clinical conditions. Among smokers, higher delay discounting rates have been observed compared to those who have quit smoking and those who do not use tobacco. The aim of the current study was to examine the effect of episodic future thinking (EFT) exercises as a delay discounting-based intervention, in addition to standard treatment, on treatment outcomes during the first month in individuals starting smoking cessation pharmacotherapy. The sample of the study was selected among patients who sought assistance to quit smoking and initiated pharmacotherapy at Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between September 2022 and April 2023. EFT was used as the active intervention, while episodic recent thinking (ERT) was used as the control intervention in the study. The data collection instruments included a demographic information form, 27-item Monetary Choice Questionnaire to assess delay discounting rates, Depression Anxiety Stress Scale-21, Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND), Barratt Impulsiveness Scale-Short Form, and a time estimation task. A total of 60 participants, who completed the assessment tests, were included in the study, with 30 participants in the EFT group and 30 participants in the ERT group. After the initial intervention, the delay discounting rates in the EFT group decreased from -1.64 (±0.53) to -1.87 (±0.55) (p=0.009), while there was no significant change in the rates of the ERT group before and after the intervention. However, when examining the changes in delay discounting rates during the one-month period, no significant change was observed in the EFT group, whereas a significant decrease was found in the ERT group (p=0.011). Although there was no significant difference in smoking cessation rates between the two groups in the first month, the median value of FTND scores in the EFT group decreased from 6 to 5 (p=0.019). The completion rates of the first-month evaluation forms and the exercise adherence scores were higher in the EFT group compared to the ERT group (p=0.038 and p=0.006, respectively). However, the exercise adherence in the EFT group was still rated with a median of 2 on a scale of 5. It was found that the initial delay discounting rates of those who quit smoking were significantly lower compared to those who continued smoking (p=0.049), and furthermore, the delay discounting rates of those who quit smoking significantly decreased in the first month (p=0.007). The baseline scores of the two groups in the time estimation task were similar, and no significant change was observed in the first month. There was no significant change in delay discounting rates in any of the pharmacotherapy options used in the study. Factors such as age, gender, education, pharmacotherapy used, and measured psychological characteristics were examined for their relationship with the risk of smoking continuation, but no significant relationship was found. Although the EFT exercises applied as an adjunct to standard treatment did not increase smoking cessation rates in the current study, it was evaluated that they could contribute to different aspects of the treatment process. Further research improving the feasibility of EFT will be beneficial for clarifying its clinical effects and areas of use.