Deferoksaminin geciktirme fenomenine etkisi
Deferoxamine effect on the delay phenomenon
- Tez No: 699126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAĞHAN DAĞDELEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Rekonstrüksiyon başarısını ve flep yaşayabilirliğini arttırmak amacıyla bir çok cerrahi teknik ve ilaç denenmiştir. Deferoksaminin yeni damar oluşumunu arttırdığı ve yara iyileşmesine olumlu katkısının olduğu bilinmekle beraber cerrahi geciktirme üzerine etkisi bilinmemektedir. Deferoksaminin cerrahi geciktirme üzerine etkisini araştırdığımız çalışmamıza 40 adet erişkin sıçan çalışmaya dahil edilmiştir. Sıçanlar randomize olarak 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki 10 sıçanın sırtında McFarlene flep modeli oluşturulmuş, kaldırıldığı sahaya 2/0 ipek ile devamlı olarak sütüre edilerek iade edilmiştir. Geciktirme grubundaki 10 sıçanın sırtında işaretlenen McFarlene flebinin uzun kenarlarından yapılan insizyonla bipediküllü flep oluşturuldu ve devamlı sütürasyonla geciktirme işlemi tamamlandı. 1 hafta sonra McFarlene flebi kaldırıldı ve 2/0 ipek ile devamlı sütüre edilerek kaldırıldığı sahaya iade edildi. Deferoksamin grubundaki 10 sıçana 1 hafta günlük 20 mg/kg deferoksamin enjeksiyonu sonrası sıçanların sırtlarında McFarlene flep modeli oluşturulmuş, kaldırıldığı sahaya 2/0 ipek ile devamlı olarak sütüre edilerek iade edilmiştir. Deferoksamin+Geciktirme grubundaki 10 sıçana haftalık iyileşme süresi sonrası 1 hafta günlük 20 mg/kg deferoksamin enjeksiyonu sonrası geciktirme işlemi yapılmış, geciktirme işleminden 1 hafta sonra McFarlene flebi kaldırılmış ve 2/0 ipek ile devamlı sütüre edilerek kaldırıldığı sahaya iade edilmiştir. Tüm gruplarda son operasyondan 1 hafta sonra nekroz değerlendirilmesi, fotoğraflama ve doku örnekleri alındıktan sonra servikal dislokasyon işlemi yapılmıştır. Kontrol, geciktirme, deferoksamin+geciktirme gruplarında 1 er sıçanın deney protokolü tamamlanmadan ölmesi sonucu deney 37 sıçanla tamamlanmıştır. Flep yaşayabilirliğinin arttırılması açısından karşılatırıldığında anlamlı fark izlendi. Yeni damar oluşumu açısından karşılatırıldığında anlamlı fark izlendi. Bu çalışmanın sonucunda deferoksaminin cerrahi geciktirme işleminde yeni damar oluşumu belirgin olarak arttırdığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Many surgical techniques and drugs have been tried to increase the success of reconstruction and flap viability. Although it is known that deferoxamine increases new vessel formation and has a positive contribution to wound healing, its effect on surgical delay is not known. In our study in which we investigated the effect of deferoxamine on surgical delay, 40 adult rats were included in the study. Rats were randomly divided into 4 groups. McFarlane flap model was created on the backs of 10 rats in the control group, and it was returned to the area where it was lifted by suturing continuously with 2/0 silk. A bipediculated flap was created with an incision made from the long sides of the McFarlene flap marked on the back of 10 rats in the delay group, and the delaying process was completed with continuous suturing. After 1 week, the McFarlane flap was lifted, and it was returned to the area where it was removed by continuous suturing with 2/0 silk. After a 1 week daily injection of 20 mg/kg deferoxamine to 10 rats in the deferoxamine group, a McFarlene flap model was created on the backs of the rats, and it was returned to the area where it was lifted by suturing continuously with 2/0 silk. 10 rats in the deferoxamine + Retard group were delayed after a 1 week daily injection of 20 mg/kg deferoxamine, 1 week after the delay, the McFarlene flap was lifted and returned to the area where it was removed by continuous suturing with 2/0 silk. Cervical dislocation procedure was performed in all groups after evaluation of necrosis, photographing and tissue samples were taken 1 week after the last operation. Experiment was completed with 37 rats as 1 rat in control, delay, deferoxamine+retard groups died before the experimental protocol was completed. A significant difference was observed when compared in terms of increasing flap viability. A significant difference was observed when compared in terms of new vessel formation. As a result of this study, it was determined that deferoxamine significantly increased the formation of new vessels in the surgical delay procedure. Deferoxamine has been shown to shorten the time to wait for the surgical delay phenomenon.