Devlet hastanelerinin özelleştirilmesine karşı iyileştirme önerileri
- Tez No: 73179
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Sağlık hizmetleri ülkemizde, son yıllarda en fazla tartışılan konulardan birisidir. Zira, bir hastanın sağlığa kavuşturulmasının ekonomik ve sosyal yönünün yanında psikolojik ve ahlâki yönü de vardır. Aynı şekilde; sağlık hizmetlerinin kıt kaynaklardan ve ikâme edilemez oluşu, sağlık hizmetlerine olan talebin düzensizliği ve bu hizmetlere olan talebin her geçen gün arttığı dikkate alındığında; sağlık hizmetlerinde verimliliğin ve etkinliğin artırılması zorunlu hale gelmiştir. Değişen ülke ve dünya şartları ve Türk Halkının sağlık statüsünün geliştirilmesi ihtiyacı sonucunda Türk Sağlık Sisteminde bir reform ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu reformun amacı ise; sağlık hizmetlerinin tüm ülkeye etkin ve hakkaniyetli bir şekilde sunulmasıdır. Sağlık hizmetlerinin yemden yapılandırılması, birinci basamak ve koruyucu sağlık hizmetlerine daha çok kaynak aktarılmasına imkan tanıyacak, ikinci ve üçüncü basamak hizmetleri için arz ve talebin karşılandığı bir ortam düzenlenmiş olacaktır. Tüm ülkede sağlık hizmetlerinin eşit, sürekli, kademeli, uygun denetlenen v.b. ilkeler çerçevesinde sürdürülmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu hizmetlerin yerine getirilmesinde kamu ve özel sektör payları, ülkeler bazında değişik olmakla birlikte, esas itibarıyla bir devlet görevi olarak ele alındığı dikkat çekmektedir. Bu çalışmada Türk Kamu Sağlık Sisteminin genel yapısı, özellikleri, mevcut durumu, sorunları, çözüm yolları ile hastanelerin özerkleştirilmesi ve özelleştirilmesi konularında yapılan çalışmalar değerlendirilmiş ve ABD, İngiltere ile Japonya gibi gelişmiş ülkelerin sağlık sistemleri ele alınarak, karşılaştırmalar yapılmış, özelleştirme ve özerkleştirmenin Türkiye'de sağlık sorununa tam çözümler getiremediği ve yapılması gereken diğer iyileştirici tedbirler ve teklifler ileri sürülmüştür. xm
Özet (Çeviri)
i ' SUMMARY In recent years, health services is the one of the most discussed subject in our country. As known, precuring a patient health has socio-ekonomic, psychological and moral dimentions. Moreover ; it essential to increase efficiency and effectiveness of health services since these services have limited sources, cannot be substituted and since irregular and continuously increasing demand for these services The change in country and world conditions, and the need for development of Turkish people health level create a need to reform in Turkish Health System. Aim of this reform in the Health System is effective and equal distribution of health services. Reestablishing health services will provide to transfer more sources to first step and protective health services and will create a condition in which all supply and demand have been covered. In all country, it is aimed that equality, continuous, graded, controlled health services. In different countries, public and private sector have different percentages in execution of this services but this runctionis generally accepted as a public sector duty. Here, studies made about general structure, characteristics, present situations, problems, solutions of Turkish Public Health System and, autonomy and privatization of hospitals, are evaluated, and some comparison has been made and some informations have been given about privatization politics by dealing with developed countries' heath services like ABD, England, Japan, privatization and autonomy cannot bring the exact solution to the health problem of Turkey and prevention and proposal which make the present contition better have been put forward. xrv