İş yaşamında cinsel tacizin ortaya çıkarılmasında ve önlenmesinde ahlaki cesaretin rolü
The role of moral courage in detecting and preventing sexual harassment in business life
- Tez No: 594466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hayatın olağan akışında her alanda karşılaşılan cinsel taciz, iş hayatında da büyük bir problem oluşturmaktadır. Tacize uğrayan kişilerin iş verimliliği azalmakta, psikolojik problemler yaşamakta ve çoğu zamanda taciz eden kişiyi şikayet etmekten kaçınmaktadır. Tacizin çoğunlukla kadınlara yönelik olması cinsiyet ayrımcılığının devam ettiğinin bir nevi kanıtıdır. İş yaşamında cinsel taciz mağdurun yaşamının olağan akışını etkilediği için sağlık problemlerini de beraberinde getirmekte ve mağdurun ekonomik özerkliğini kısıtlamaktadır. Cinsel tacizi mağdur saklamamalı, utanmamalı ve ortaya çıkarmak için elinden geleni yapmalıdır. Tacize mağdur kalan birey ile karşılaştığında mağdurun yanında yer almalıdır eğer mağdur çekingen veya kendini savunamayacak birey (18 yaş altı veya engelli) ise ahlaki cesaretle tacizi ortaya çıkarmaya çalışmalıdır. Konumuz için basına yansıyan cinsel taciz haberleri taranmış ve 50 haber konuya uygun görülerek bu çalışmada yer verilmiştir. Tacizin her meslekte ve faklı iş alanlarında olduğu görülmüştür. Tacizi ortaya çıkarmak için cesaretli mağdurların çoğu zaman şikayette bulunduğu ve hakkını aradığı görülmüştür. Tacizin cinsel istismar boyutunun yüksek oranda olduğu çalışmamızda görülmektedir. Cinsel istismara uğrayan bireylere ise çoğunlukla aileleri ve öğretmenleri ahlaki cesaretlilik göstererek cinsel istismarı ortaya çıkarmıştır. Cinsel tacizin ortaya çıkarılması ile ahlaki cesaret arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Sexual harassment encountered in all areas in the usual course of life poses a major problem in business life. Harassed people have reduced work productivity, psychological problems, and often refrain from complaining about the abuser. The fact that harassment is mostly directed to women is a proof that gender discrimination continues. As sexual harassment in business life affects the usual flow of the victim's life, it brings health problems and restricts the economic autonomy of the victim. Victims should not hide, be ashamed of sexual harassment and do their best to expose them. Harassment should be on the side of the victim when he / she encounters the victim, if the victim is shy or unable to defend himself (under 18 or disabled) he / she should try to uncover harassment with moral courage. For our subject, news of sexual harassment reflected in the press were scanned and 50 news articles were deemed appropriate and included in this study. Harassment has been observed in all professions and different occupations. In order to expose the abuse, the courageous victims often complain and seek their rights. It is seen in our study that the sexual abuse dimension of harassment is high. On the other hand, individuals exposed to sexual abuse mostly exposed their sexual abuse by showing moral courage to their families and teachers. Significant relationship was found between revealing sexual harassment and moral courage.