Yoğun bakım hemşirelerinin profesyonel otonomiye yönelik tutumları ile ahlaki sıkıntı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between icu nurses' attitudes towards professional autonomy and their moral distress levels
  1. Tez No: 912419
  2. Yazar: MERVE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN ERKUŞ KÜÇÜKKELEPÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin profesyonel otonomiye yönelik tutum ile ahlaki sıkıntı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmada verileri T.C. Sağlık Bakanlığı Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde çalışan 171 hemşireden 1 Mart-1 Nisan 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmada Sosyodemografik Bilgi Formu, Hemşireler İçin Profesyonel Otonomiye Yönelik Tutum Ölçeği ve Yoğun Bakım Ahlaki Sıkıntı Ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Hemşirelerin Profesyonel Otonomiye Yönelik Tutum Ölçeği toplam puanı 72,55±10,36; Yoğun Bakım Ahlaki Sıkıntı Ölçeği toplam puanı 113,84±53,23'tür.
Özet (Çeviri)
This study was a descriptive, correlational study that examined the relationship between intensive care nurses' attitudes towards professional autonomy and their levels of moral distress. The data were collected from 171 nurses working in the intensive care units of the Adıyaman Training and Research Hospital of the Ministry of Health of the Republic of Turkey, between March 1 and April 1, 2024. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, the Attitude towards professional Autonomy for Nurses Scale, and the Intensive Care Moral Distress Scale. The data was analyzed using the SPSS for Windows 22. The total scores were 72.55±10.36 for the Attitude towards Professional Autonomy of Nurses Scale and 113.84±53.23 for the Intensive Care Moral Distress Scale.