Linguistic construction of oral narratives in Turkish: Women's stories of survival and power
Türkçede sözlü hikayelerin dilbilimsel inşası: Kadınların hayatta kalma ve güç hikayeleri
- Tez No: 699170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ERDUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu yüksek lisans çalışması Orta Anadolu'daki küçük bir şehirde yaşayan şiddeti yenmiş kadınların sözlü hikayelerinin dilbilimsel inşasını inceler. Ses kaydı alınmış röportaj verisinin mikro-etnografik dil analizi ile incelenmesi sonucunda, bu çalışma kadınların şiddet, kurtuluş ve toplumsal cinsiyet normlarını sözlü hikayelerinde nasıl inşa ettiklerini ve böylece ataerkil bir bağlamda iktidarı nasıl inşa ve müzakere ettiklerini ortaya koymuştur. Post-yapısalcı ve sosyal-inşacı perspektifler doğrultusunda tartışılan bulgular, şiddet, sembolik iktidar ve güçlendirmenin Türkçe sözlü hikayelerinin çok sesli ve söyleşimsel bağlamında nasıl tezahür ettiğini göstermiştir. Ayrıca bu çalışmanın bulguları şiddeti yenmiş kadınların söylemlerindeki toplumsal cinsiyetle ilgili mesajlara ve benimsedikleri değişken rol ve konumlandırmalara ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis project investigates the linguistic construction of oral narratives recounted by violence survivor women residing in a small city of Central Anatolia in Turkey. Based on micro-ethnographic analysis of audio-recorded interview data, the study reveals how women construct violence, emancipation, and gender norms within their stories and thereby negotiate and construct power in the realm of patriarchy. Discussed in line with the poststructuralist and social constructionist perspectives, the findings demonstrate how violence, symbolic power, and empowerment are constructed in the polyphonic and dialogic discourse of Turkish oral narratives. Furthermore, the findings elucidate the gender-related messages in the oral discourse of survivor women as well as the shifting roles and positions they adopt.