The relationship between emotional intelligence and transformational & transactional leadership styles and moderating role of gender: A study in Turkish energy sector
Duygusal zeka ile dönüşümsel ve etkileşimsel liderlik tipi arasındaki ilişki ve cinsiyetin moderatör etkisi: Türkiye enerji sektöründe bir çalışma
  1. Tez No: 425007
  2. Yazar: ESİN YÜCEL KARAMUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ DİCLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çağımızın bilgi çağı olması, kullanılan yüksek teknolojiler, işgücünün değişen yapısı, rekabetçi ortamın giderek daha fazla güçlenmesi, bir liderin klasik lider tanımlamasından çok daha fazlasına sahip olmasını gerektiği anlaşılmıştır. Günümüzde klasik lider-izleyici ilişkisi kırılarak, izleyici ile daha yakın ilişkiye girilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede duygusal zeka kavramı giderek gündeme gelmiş, ve liderin izleyicilerle kurması gereken iletişimde bu kavramın ne derece önemli olduğu tartışılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada cinsiyetin moderator etkisi göz önünde bulunduralarak duygusal zekanın etkileşimsel ve dönüşümsel liderlik üzerindeki etkisi incelenmektedir. Çalışma, Türkiye'de enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerde orta ve üst düzey yönetim seviyesinde çalışan toplam 216 beyaz yakalı eleman üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın sonuçları duygusal zeka ile dönüşümsel liderlik arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Duygusal zeka ile etkişileşimsel liderlik arasında duygusal zekanın ilişki yönetimi boyutu ile etkileşimsel liderliğin alt boyutu olan istisnalarla yönetim (pasif) arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Cinsiyet farkları bakımından da etkileşimsel ve dönüşümsel liderlik arasında bir fark bulunamamıştır. Ayrıca araştırma kadın yöneticilerin özfarkındalık ve toplumsal farkındalık anlamında erkeklerden daha başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We are experiencing the information age and the characteristics of this age are the use of high technology, the alternating structure of workforce and the increase in competition which in today's business life levering the expectations from the leaders more than the classical/traditional definitions of them. In our world of today, the classic/traditional leader- follower relation has no more room and the leader has to be in a close relationship with the follower. In this respective, the concept of emotional intelligence has become the main subject of business life and the importance of emotional intelligence in the structure of the relationship that the leader builds to form is being discussed more and more. This study examines the relationship between emotional intelligence and transactional, transformational leadership styles with the moderating influence of gender. The study was conducted on a number of companies in Energy sector in Turkey on 216 white-collar employees who are at the middle and upper-level management. The results of the study show that emotional intelligence has a positive relation with transformational leadership. Emotional intelligence has a positive relation with transactional leadership except that relationship management of emotional intelligence is not statistically significant with passive management by exception dimension of transactional leadership. In terms of using transactional or transformational leadership style based on different gender, no differences were found. Additionally, the results show that female managers score higher at self-awareness and social awareness concepts than male managers.