Çalışan üniversite öğrencilerinin finansal durumları, çalışma nedenleri ve koşulları ile akademik başarılarının araştırılması
Determination of financial status, working reasons and conditions and academic achievement of working university students
- Tez No: 699214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YAŞAR GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmanın amacı çalışan üniversite öğrencilerinin finansal durumlarını, çalışma nedenlerini ve koşullarını belirlemek bununla birlikte akademik başarılarını araştırmaktır. Bu araştırma öğrencilerin çalışma şartlarının düzenlenmesi, haklarının korunması ve eğitimlerini daha iyi bir şekilde sürdürebilmeleri açısından gereklidir. Çalışma, ele aldığı araştırma konusuyla literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Çalışmada, iş gücü ve istihdam kavramları, esnek çalışma türleri, çalışanların İş kanunu ve Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamındaki hakları açıklanmış, öğrencilerin iş gücüne katılımı ulusal ve uluslararası literatürde incelenmiştir. Çalışmanın analiz kısmında Süleyman Demirel Üniversitesi'nde eğitim görmekte olan 410 çalışan üniversite öğrencisinin, çalışma ve eğitim durumlarını araştırmak amacıyla anket uygulaması yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri anlamlı bir şekilde ortaya koymak ve yorumlamak amacıyla değişkenlere nonparametrik testler olan Ki-kare bağımsızlık testi ve Mann-Whitney U istatistiksel testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğrenciler çoğunlukla kafe, restoran ve mağazalarda çalışmaktadır. Çalışma sonucunda, katılımcıların çoğunlukla ekonomik nedenlerle iş gücü piyasasına girdiği, çalışmakta oldukları işlerin eğitim gördükleri alan ile ilgisiz olduğu ve mesleki iş tecrübesi sağlamadığı tespit edilmiştir. Birçok öğrencinin çalışma saatlerine ilişkin, kanuni sınırların oldukça üzerinde çalıştırıldığı, üstelik tam zamanlı statüde, fazla saatlerle çalışan çoğu öğrencinin asgari ücretin altında seviyelerde bir ücretle istihdam edildiği belirlenmiştir. Öğrencilerin yaklaşık %60'ının sosyal sigortaya sahip olduğu, yaklaşık %40'ının ise kayıt dışı olarak çalıştırıldığı bulgusu elde edilmiştir. Haftalık çalışma saatleri fazla olan öğrencilerin, çoğunlukla düşük not ortalamasına sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the financial status, reasons and conditions of working university students, as well as to investigate their academic success. This research is necessary in order to regulate the working conditions of the students, to protect their rights and to continue their education in a better way. The study aims to fill an important gap in the literature with its research topic. In the study, the concepts of labor and employment, flexible working types, the rights of employees within the scope of the Labor Law and Social Security Law were explained, and the participation of students in the workforce was examined in the national and international literature. In the analysis part of the study, a questionnaire was applied to investigate the employment and education status of 410 working university students studying at Süleyman Demirel University. Chi-square independence test and Mann-Whitney U statistical tests, which are nonparametric tests, were applied to the variables in order to reveal and interpret the relationships between the variables in a meaningful way. According to the findings, students mostly work in cafes, restaurants and shops. As a result of the study, it was determined that the participants entered the labor market mostly for economic reasons, the jobs they were working in were unrelated to the field of education and did not provide professional work experience. It has been determined that many students work well above the legal limits regarding their working hours, and most of the full-time students who work overtime are employed with wages below the minimum wage. It has been found that approximately 60% of the students have social insurance and approximately 40% of them are employed informally. It was concluded that students with more weekly working hours mostly have low grade point averages.