Rater effects and foci in the oral assessment process of English test for aviation personnel
Havacılık personeli için İngilizce sınavının sözlü değerlendirme sürecinde değerlendirici etkileri ve odakları
- Tez No: 699225
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE GÜLCAN ERÇETİN KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Havacılık sektöründe muhataplar arasındaki yanlış iletişim, geri dönülmez sonuçlar doğuran ciddi kazalara neden olmaktadır. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), kazaları engellemek ve kusursuz iletişimi korumak için 2003 yılında Dil Yeterlilik Gereksinimleri (LPR) ve Yeterlilik Derecelendirme Ölçeğini yayınladı (Alderson, 2009). Havacılık İngilizcesi test sahipleri yayınlanan dokümanları göz önünde bulundurduklarını iddia etseler de birçok havacılık İngilizcesi testinde güvenirlik ve geçerlilik çalışmalarının eksikliği tespit edildi (Alderson, 2011). Bu durum göze alınarak, bu araştırmada Havacılık Personeli için İngilizce Sınavının (ETAP) sözlü değerlendirme sürecinde oluşan değerlendirici etkilerini ve odaklarını ortaya çıkarmak amaçlandı. O'Sullivan ve Weir (2011) tarafından geliştirilmiş olan özel amaçlar için dil (LSP) sisteminin teorik modeline dayanarak, değerlendiricilerin ETAP'taki kararlarının doğruluğu araştırıldı. Çalışmaya dört ETAP değerlendiricisi katıldı. Katılımcılar sekiz haftalık çevrimiçi değerlendirici eğitimi alırken sekiz pilotun sözlü performanslarını değerlendirdiler. Değerlendirici şiddetini ve hoşgörüsünü, tutarlılığını, yanlılığını ve merkezi eğilim etkilerini analiz etmek için çok yönlü Rasch modelinden (MFRM) (Linacre, 1989) yararlanıldı. Çalışmada ayrıca, ETAP puanlayıcılarının sözlü raporları da analiz edildi. Analiz sonuçları, nadir değerlendirici etkileri ve yüksek değerlendirici güvenilirliği ile puanlayıcıların değerlendirmedeki tutarlılıklarını gösterdi. Ek olarak, değerlendiricilerin ETAP sınavıyla ilgili altı ortak odak noktası tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Miscommunication in global aeronautical transmissions may lead to severe incidents and accidents in the aviation sector. In order to maintain flawless communication, International Civil Aviation Organization (ICAO) introduced Language Proficiency Requirements (LPR) and a Proficiency Rating Scale to aviation English test holders in 2003 (Alderson, 2009). However, several aviation English tests fail to provide detailed information about their reliability and validity (Alderson, 2011). Thus, this study intends to present evidence for rater effects and the areas they focus in the oral assessment part of English Test for Aviation Personnel (ETAP). Based on a theoretical model of a language for specific purposes (LSP) system by O'Sullivan and Weir (2011), the accuracy of raters' decisions in ETAP was investigated. Four ETAP raters participated in the study and evaluated eight pilots' oral performances while they were taking an eight-week-long online rater training. The assigned scores by ETAP raters were analyzed via Multi-Faceted Rasch Model (MFRM) (Linacre, 1989) by concentrating on rater severity/leniency, consistency, bias and central tendency effect. Through qualitative data including the raters' verbal reports, the study also aimed to explore ETAP raters' foci when evaluating oral performances. The results demonstrated raters' rating consistency with rare rater effects and high rater reliability. Besides, six common foci were drawn from the study that can be utilized in future rater training sessions in order to improve ETAP, its testing process and ETAP rating scale.