Anthropocentrism and models of environmentalism in Solar Storms and strange as This Weather has Been
Solar Storms ve Strange as This Weather has Beeeen romanlarındaki antroposentrizm ve çevrecilik modelleri
- Tez No: 699239
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ekofeminizm, feminist mücadeleyi ekolojik mücadele ile ilişkilendirerek çevresel adalet, kadın ve dünya ile arasındaki ilişkiyi araştırır. Ekofeminizm bugün dünyanın karşı karşıya olduğu ekolojik sorunların, cinsiyetçilik, ırkçılık ve insanmerkezcilik gibi baskıcı tahakküm sistemlerindeki dualistik zihniyetin neden olduğu sosyal adaletsizlikle kaçınılmaz olarak bağlantılı olduğunu ileri sürer. Edebi ekofeminist eleştirinin amacı, benzer bir şekilde, edebi çalışmalar ile ekofeminizm arasındaki farklı ilişki tarzlarını kuralcı bir yöntemden kaçınarak, sorgulayıcı bir şekilde keşfetmek ve çeşitli toplulukların baskıcı tahakküm sistemlerine meydan okumalarını sergileyerek neticede teorinin çoğulluğuna katkıda bulunmaktır. Bu nedenle edebi ekofeminist eleştiri, tüm baskı biçimleri arasında bağlantı aramak için bu tür ötekileştirilmiş topluluklardaki belirli sosyal uygulamaları analiz ederek, farklı felsefeleri ve kültürleri tasvir etmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda bu tez, edebi ekofeminist çalışmalara katkıda bulunmak amacıyla, Linda Hogan'ın Solar Storms romanıyla Ann Pancake'in Strange as This Weather Been romanlarındaki karakterlerin kendilerini yaşadıkları topraklarla birbirlerinden farklı seviyelerde özdeşleştirmiş olmasını ve tahakküm sistemlerine karşı verdikleri ayrık tepkileri karşılaştırarak analiz eder. Hogan yerel felsefelerden, Pancake ise Batı geleneğinin doktrinlerinden etkilendiği için, bu analiz, özellikle farklı geleneklerden gelmenin çevrecilik, insanmerkezcilik ve zulüm gibi ekofeminist sorunları algılamadaki olası sonuçlarına odaklanır. Bu karşılaştırma üzerine kurulan analiz farklı çevreci eylem modelleri sunarken aynı zamanda her iki romanda tasvir edilen zulme ilişkin çok sayıda benzerlikler sergilemiştir. Dolayısıyla bu çalışma farklı çevreci eylem anlayışları sunmasına rağmen, incelenen romanların direniş ve birlik olduğu sürece okuyucuya ekolojik düzeltme için hala umut olduğu mesajını verdiği sonucuna varır.
Özet (Çeviri)
Ecofeminism explores the issues of environmental justice and the relationship between women and the earth by associating feminist struggle with ecological struggle. It contends that ecological problems the world is faced with today are inevitably linked with social injustice caused by the dualistic mindset of oppressive domination systems such as sexism, racism, and anthropocentrism. The purpose of ecofeminist literary criticism, in a similar vein, is to explore different modes of relationships between literary studies and ecofeminism in an interrogative mode, instead of a prescriptive one, to ultimately contribute to the plurality of the theory by presenting the multiple ways in which divergent communities challenge oppressive systems of domination. Ecofeminist literary criticism, therefore, aims at portraying different philosophies and cultures to seek connections among all forms of oppression, by analyzing specific social practices in such marginalized communities. In this sense, with the purpose of contributing to the ecofeminist literary studies, this study analyzes Linda Hogan's Solar Storms and Ann Pancake's Strange as This Weather Has Been from an ecofeminist point of view, by specifically comparing the different degrees of identification of various characters in both narratives between themselves and the land they live in as well as their divergent reactions to systems of domination. Because Hogan is influenced by the indigenous philosophies while Pancake is affected by the doctrines of the Western tradition, the analysis specifically focuses on the implications of identifying with different traditions on perceiving the ecofeminist issues of environmentalism, anthropocentrism, and oppression. The comparative analysis has presented differing models of environmental activism while at the same time displaying numerous similarities regarding the oppression depicted in both novels. The study, thus, concludes that although these narratives demonstrate various understandings of environmentalism, they give hope to the readers for ecological rectification as long as there is resistance and unity to fight against systems of domination.