Foreign direct investment and entry modes from Turkey to Africa: The investment, climate, determinants, opportunities, challenges
Türkiye'den Afrika pazarına doğru yatırım ve giriş stratejileri: Yatırım, yatırım iklimi, belirleyiciler, fırsatlar, zorluklar
- Tez No: 699240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Firmalar, belirlediği hedef ülke pazarına giriş yaparken, ihracat, doğrudan yatırım, hedef ülkede bir başka firma ile ortaklık kurmak gibi farklı giriş stratejilerinden bir tanesini seçmek zorundadır. Bu giriş stratejisini belirleme konusunda karar verirken de, birçok faktörden etkilenmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'den Afrika'ya iş yapan şirketlerin, Kenya pazarına girişlerinde hangi içsel ve dışsal faktörlerden etkilendiğini belirlemektir. Bu doğrultuda, önerilen hipotezler aracılığıyla ekonomik ve siyasi istikrar, hedef ülkenin son yıllardaki ekonomik büyüme oranı, rekabet yoğunluğu, şirket büyüklüğü ve hedef ülke tecrübesi gibi faktörleri test etmek amacıyla vaka çalışması yapılmıştır. Bu amaçla, Türkiye'den Kenya pazarına girmiş olan beş firmanın tecrübeleri, çevrimiçi yönetilen anketler ve yapılan mülakatlar aracılığıyla not edilmiştir. Şirket içinde giriş stratejisi kararının alındığı süreç hakkında detaylı bilgiye sahip oldukları için, sözkonusu beş şirketin Kenya'dan sorumlu ülke müdürleri katılımcı olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, ekonomik ve siyasi istikrarın yanı sıra son yıllardaki GSYİH'deki yüksek büyüme oranları, Türk şirketlerinin ihracat ile pazara giriş şekli yerine Kenya'da doğrudan yatırım yapmaya teşvik etmiştir. İstisna örnekler olsa da, genellikle firma büyüklüğünün de yüksek kaynak taahhüdü gerektiren bir giriş şeklinin seçilmesinde oldukça etkili bir faktör olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, rekabetin düzeyi ve hedef pazardaki geçmiş deneyimler, firmaların tümü için çok etkili faktörler olarak gözlenmemiştir. Kısacası, bu çalışma Türkiye'den Afrika pazarına giriş yapan firmaların giriş stratejisi kararını etkileyen faktörleri açıklamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Firms must choose one of the different entry strategies, such as exporting, foreign direct investment, joint venture while entering a foreign market. Various factors can affect entry mode decision. This study aims to determine which internal and external factors are influencing the foreign entry mode decision of Turkish companies entering the Kenyan market. Economic and political stability, economic growth rates, intensity of competition, company size and country experience among many other internal and external factors have been tested with the cases based on real business experiences of five Turkish companies operating in Kenya. For this purpose, experiences have been collected from 5 companies via online-administered questionnaires and interviews. Country managers who are responsible for Kenya of these five companies were chosen as participants according to their direct role or knowledge about the entry mode decision-making process taken within the company. According to the findings, economic and political stability as well as high growth rates in GDP more likely lead the Turkish companies to make direct investment in Kenya instead of choosing an export entry mode. Although there is one exception among the firms, firm size is also a highly influential factor in choosing an entry mode that requires high resource commitment. Level of competition and previous experience in the target market were not observed as highly influential factors for all firms, as hypothesized in the study. This work presents the outcome of research in Turkish companies' entry mode decision to the Kenyan market and factors that affect their choices.