Essays in econometrics
Ekonometri üzerine denemeler
  1. Tez No: 919604
  2. Yazar: ALEV ATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GEORGE KAPETANIOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen Mary University of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu tez iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, gerçekleşen oynaklığın (realized volatility) analizi ve bunun piyasa mikro yapısı (market microstructure) problemi ile ilişkisini ele almaktadır. Tezin ikinci bölümü ise, yarı-parametrik (semiparametric) bir yaklaşımla panel veri çerçevesinde zaman eğilimi analizini sunmaktadır. Bölüm, tezde ele aldığım konulara giriş yapmaktadır. Özellikle, tezin ilk bölümünde faktör model yaklaşımı ile gerçekleşen oynaklığa ve piyasa mikro yapısı problemine olan ilgiyi motive ediyorum. Ardından, ikinci bölümde panel veri bağlamında zamanla değişen katsayı eğilim fonksiyonlarının tahminine odaklanarak parametrik olmayan tahmin yöntemlerini kullanma motivasyonunu açıklıyorum. Bölüm, gerçekleşen oynaklık ve faktör modelleri üzerine bir literatür taraması sunmakta olup, teorik literatürde öne çıkan temel makaleler ve modellerin yanı sıra finansal piyasalarda gözlemlenen ampirik kanıtları da içermektedir. Bölüm, geniş boyutlu veri kümeleri için gerçekleşen oynaklığın tutarlı ve etkin bir şekilde tahmin edilmesine yönelik teorik bir model geliştirmekte ve piyasa mikro yapısı etkilerinin varlığında oynaklık tahmininden kaynaklanan gürültü problemine çözüm sunmaktadır. Bölüm, 3. Bölümde önerilen metodoloji ve modelleri takip ederek, S&P 500 hisselerinden oluşan bir örneklem üzerinde gerçekleştirilen ampirik analiz ve sonuçları içermektedir. Bölüm, zaman eğilimi fonksiyonunu açıklamak amacıyla yarı-parametrik bir panel model geliştirmeye odaklanmaktadır. Profil olasılık tahmin edicileri (Profile Likelihood Estimators - PLE) önerilmekte ve bunların istatistiksel özellikleri incelenmektedir. Önerilen yöntemler, Birleşik Krallık'taki bölgesel sıcaklık verilerine uygulanmıştır. Son olarak, önerilen modele dayalı tahminleme çalışılmıştır. Bölüm, tezin ana sonuçlarını ve katkılarını özetleyerek sonuca varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two main parts. The first part deals with an analysis of realized volatility and its relationship with market microstructure problem. The second part of the thesis presents a time trend analysis in a panel data framework, with a semiparametric approach. Chapter 1 introduces the topics that I embark upon the thesis. In particular, I motivate the interest in realized volatility and market microstructure problem in the first part of the thesis, with a factor model approach. Then, in the second part, the motivation is on the estimation of time varying coefficient trend functions in a panel data case, using nonparametric estimation methods. Chapter 2 proposes a literature review on realized volatility and factor models, while focusing on the seminal papers and models that the theoretical literature suggests and also provides the empirical evidence observed in financial markets. Chapter 3 develops a theoretical model to forecast the realized volatility consistently and efficiently for large dimensional datasets and also addresses the solution for noise problem coming out of volatility estimation in the presence of market microstructure e¤ects. Chapter 4 provides the empirical analysis and results on a sample of S&P 500 stocks following the methodology and models suggested in Chapter 3. Chapter 5 focuses on developing a semiparametric panel model to explain the time trend function. Profile likelihood estimators (PLE) are proposed and their statistical properties are studied. We apply our methods to the UK regional temperatures. Finally, forecasting based on the proposed model is studied. Chapter 6 concludes, summarizing the main results and contributions of the thesis.