Three essays on derivatives markets
Türev piyasalar üzerine üç makale
  1. Tez No: 717617
  2. Yazar: OLUWAKAYODE JOHN OMOLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞENSOY, PROF. DR. ASLIHAN SALİH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez türev piyasalar hakkında üç makaleden oluşmaktadır. İlk bölüm, ampirik olarak tahmin edildiği şekliyle zımni dalgalanma oranı endeksinin (VIX) modelsiz metodolojisini ve küresel muadillerini ele almaktadır. Ardından, model parametre seçim prosedürünün gelişen türev piyasaların mikroyapı özellikleriyle uyumlu olarak değişimi gösterilmektedir. Bu yaklaşım Türkiye piyasası verilerine uygulanarak Borsa İstanbul'un zımni dalgalanma oranı endeksi (VBI) tanıtılmaktadır. VBI'nin gelecekte gerçekleşen dalgalanmanın önemli bir tahmincisi olduğunu, Türkiye'nin kendi finansal göstergeleri ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu, ancak birçok küresel finansal gösterge ile ilişkili olmadığını gözlemlemekteyiz. Ek olarak, ABD hisse senedi piyasasından Borsa İstanbul'a zımni volatilite yayılımının varlığını, ancak bunun tersinin var olmadığını tespit etmekteyiz. İkinci makale, opsiyon işlemleri ile spot endeks getirileri arasındaki bağlantıları araştırmak amacıyla endeks opsiyonlarının emir dengesizliğini hesaplamak için Borsa İstanbul'un tescilli işlem seviyesi verilerini kullanmaktadır. Bulgularımız, daha yüksek alım (satım) emri dengesizliği olan haftaların, daha yüksek (düşük) eş zamanlı spot endeks getirileri ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Ek olarak, daha yüksek alım emri dengesizliği, gelecek hafta negatif endeks getirilerini önemli ölçüde öngörmektedir. Bu bölümün sonucu, opsiyon piyasasındaki karşı tarafların riskten korunma talebinin, opsiyon piyasasından hisse senedi piyasasına emir dengesizliği transferine yol açmasının endeks alım opsiyonlarının öngörülebilirliğini yönlendirdiği görüşüyle tutarlıdır. Üçüncü makalede, Borsa İstanbul opsiyon piyasasında emir dengesizliğinde ortak etkilerin varlığı araştırılmaktadır. Buna göre, alım opsiyonlarında emir dengesizliğinde ortaklığın varlığı tespit edilirken, satım opsiyonlarındaki varlığının çok daha baskın olduğu gözlemlenmektedir. Sonuçlar, emir dengesizliği perspektifinden bakıldığında, hisse senedi emir dengesizliğinin, hisse senedi getirisi değişimlerini açıklamaya opsiyonlardan daha fazla katkıda bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises of three essays on derivatives markets. The first essay re-visits the model-free methodology of the implied volatility index (VIX) and its global counterparts as empirically estimated. Then, we modify the model parameter selection procedure to be compatible with the microstructure characteristics of emerging derivative markets. Applying this approach on Turkish market data, we introduce the implied volatility index of Borsa Istanbul (VBI). We find that VBI is a significant predictor of the future realized volatility, is significantly correlated with Turkey's own financial indicators, but not with many global financial indicators. Additionally, we find that the presence of implied volatility spillover from US equity market to Borsa Istanbul, but not the other way around. The second essay uses proprietary transaction level data of Borsa Istanbul to compute the order imbalance of index options to investigate the linkages between option trades and spot index returns. Our findings show that weeks with higher call (put) order imbalance are associated with higher (lower) contemporaneous spot index returns. In addition, higher call order imbalance significantly predicts negative next-week index returns. The result of the chapter is consistent with the view that the hedging demand of counterparties in the option market that leads to the transfer of order imbalance from option market to stock market drives the predictability of index call options. In the third essay, we investigate the existence of common effects in order imbalance in the Borsa Istanbul's option market. Accordingly, we find the presence of commonality in order imbalance for call options and an even more dominant presence in put options. The results suggest that, from the order imbalance perspective, equity order imbalance contributes more than options to explaining stock return variations.