Expression of arguments and age of acquisition effects in Turkish sign language
Türk işaret dilinde üyelerin ifade edilmesi ve dil edinim yaşının etkileri
- Tez No: 699257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KADİR GÖKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Türk İşaret Diline (TİD) geç maruz kalmanın, uyum eylemlerinde, bir sözce içerisinde ve çoklu varlık betimlemelerinde üyelerin kodlanmasını nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Uyum eylemleri üzerine olan tartışma, özne ve nesne gibi üyeleri demirleyen gönderimsel çıkakların kişi uyumlu eylemler (örn. GÖSTERMEK) ve konum uyumlu eylemler (örn. UÇMAK) üzerinde belirtilmesine dayanmaktadır. Bir sözce içerisindeki Figürler (yani daha küçük, daha hareketli varlıklar) ve Zeminler (yani daha büyük, daha hareketsiz varlıklar) sıralamasındaki eğilimleri ortaya çıkarmak amacıyla konum uyumlu eylemler ayrıca incelenmektedir. Son olarak sahne kurma esnasında üyeleri tanıtan isim öbeklerinde sayı bilgisinin ifade edilmesi ve birden çok varlık içeren olayları tanımlayan eylem öbekleri incelenmektedir. Bir dizi çıkartım görevi şu bulgulara işaret etmektedir: (i) geç öğrenenler, referans izleme açısından anadili TİD olan sağırlarla neredeyse aynı düzeyde performans sergilemekte, (ii) konum uyumlu eylemler her iki grupta kişi uyumla eylemlerden daha fazla gönderimsel çıkakların eylem üzerinde tutarlı bir şekilde çapraz referans verildiği sadık yanıtlar ortaya çıkarmakta, (iii) anadili TİD olan sağırlar işaret dillerinde gözlemlenen Figür-Zemin ilkesine daha sıkı bir şekilde bağlı kalmakta ve (iv) geç öğrenenler birden çok varlık içeren tek bir olayı tanımlarken eylem üzerinde sayı bilgisini dışarıda bırakma eğilimi göstermekte. Birlikte ele alındığında bu bulgular kritik döneme (Lenneberg, 1967) ışık tutmakta ve dil girdisinin zamanlamasına duyarlı olan dil bileşenleri hakkında fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores how delayed exposure to Turkish Sign Language (TİD) affects the encoding of arguments on agreeing verbs, within an utterance, and in descriptions of multiple entities. The discussion on agreeing verbs hinges on the marking of referential loci that anchor arguments on person agreeing verbs (e.g. SHOW) and location agreeing verbs (e.g. FLY-TO). Location agreeing verbs are further examined to reveal patterns in the ordering of Figures (i.e. smaller, more mobile entities) and Grounds (i.e. larger, more immobile entities) within an utterance. Lastly, the expression of number information in noun phrases that introduce arguments during scene setting and verb phrases that describe events containing multiple entities are investigated. A series of elicitation tasks suggests the following: (i) late learners perform virtually on par with their native counterparts in terms of referent tracking, (ii) location agreement verbs elicit more faithful responses, in which referential loci are consistently cross-referenced on the verb, than person agreement verbs in both groups, (iii) native signers adhere more strictly to the Figure-Ground principle observed across sign languages, and (iv) late learners show a tendency to leave out number information on the verb when describing a single event with multiple entities. Taken together, these findings shed light on the critical period (Lenneberg, 1967) and offer insight into the components of language that are sensitive to the timing of language input.