The evolution of the byronic hero in postmodern fiction through the analysis of Fight Club and One Flew Over the Cuckoo's Nest
Dövüş Kulübü ve Guguk Kuşu romanlarının analizi ile postmodern kurguda byronik kahramanın evrimi
  1. Tez No: 699258
  2. Yazar: GÜZİDE UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Edebi kanon yıllar boyunca okuyucuyu kahramanlık eylemleriyle büyüleyen birçok karakter ile tanıştırmıştır. Bu karakterlerden birisi de on dokuzuncu yüzyılda ortaya çıkan Byronik kahramandır. George Gordon Byron'ın edebi kariyerinin bir geçiş döneminde yaratılmış olan Byronik kahraman modeli edebiyatta özel bir yer edinmiş ve farklı dönemlerden birçok yazarı etkilemiştir. Karakterin zaman ötesiliğinden yola çıkan bu çalışma, Byronik kahramanın yıllar içerisindeki evrimini incelemek için bu modelin Postmodern dönem çerçevesinde nasıl yorumlandığını mercek altına almaktadır. Çalışmada Ken Kesey'nin Guguk Kuşu romanından Randle McMurphy ve Chuck Palahniuk'in Dövüş Kulübü romanından Tyler Durden karakterleri postmodern Byronik kahramanlar olarak analiz edilmekte ve bu karakterlerin Byronik kahraman geleneğine olan katkıları vurgulanmaktadır. Randle McMurphy ve Tyler Durden'ın Byronik kahramana örnek olarak ele alınan özellikleri arasında liderlik eğilimleri, rol model olmayı reddetmeleri ve kişisel hak ve hürriyetlerine karşı olan hassasiyetleri bulunmaktadır. Byronik kahramanlar karakteristik olarak otorite figürlerine boyun eğmeyi reddetmeleriyle bilindiğinden, Tyler Durden ve Randle McMurphy'nin eylemleri, Michel Foucault ve Friedrich Nietzsche'nin iktidar, bilgi, hakikat ve benlik ile ilgili eleştirel teorilerinin rehberliğinde analiz edilmektedir. Çalışmanın sonucunda, Byronik kahramanın temel özelliklerinin birçoğunun korunmasına rağmen, postmodern Byronik kahramanların kaçınılmaz olarak karakter oluşumu açısından değişime uğradıkları neticesine varılmaktadır. Kendi dönemlerinin önemli siyasi meselelerinin bir yansıması olan postmodern Byronik kahramanlar, çevresindeki insanlar tarafından onların kurtarıcıları olabileceklerine inandırılır ve faşist eğilimler edinirler. Sonuç olarak, Byronik kahramanın tüm olumsuz özelliklerine rağmen, otorite figürlerinin kısıtlayıcı tutumlarına karşı başkaldıran tavırlarının okuyucu için tatmin edici bir deneyim sağladığı ve bu yüzden okuyucunun Byronik kahraman figürüne sempati duyduğu çıkarımına varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the years, the literary canon has introduced many characters who have captivated the reader with their acts of heroism. One such character from the nineteenth century is the Byronic hero. Having been created during a transition period in George Gordon Byron's literary career, the Byronic hero pattern has taken a very special place in literature, and it has influenced many other writers from different eras. This study takes special interest in how the Byronic hero is interpreted in the Postmodern era to examine the evolution of this heroic concept. Accordingly, this thesis analyses Randle McMurphy from Ken Kesey's One Flew Over the Cuckoo's Nest and Tyler Durden from Chuck Palahniuk's Fight Club as postmodern Byronic heroes and emphasizes their contributions to Byron's heroic tradition in their own distinct ways. These characters are demonstrated as great examples for the postmodern Byronic hero depending on their leadership disposition, great diligence to defend their personal freedom against the authority figures, and rejection to be deemed as role models. Since Byron's heroes are typically known for their refusal to comply with the authority figures, the actions of the postmodern Byronic heroes are further analyzed through the guidance of the critical theories of Michel Foucault and Friedrich Nietzsche, concerning power, knowledge, truth and self-mastery. At the end of the thesis, it is deduced that while many of the key characteristics of the Byronic hero have been preserved for years, the postmodern Byronic heroes have inevitably gone through an evolution in terms of character formation. Reflecting the significant political issues of their own times, the postmodern Byronic heroes are made to believe that they might be the savior of other people, which gradually gives them fascist tendencies. Finally, it is concluded that despite all the adverse characteristics of the Byronic hero, the reader sympathizes with him as his rebellion against delimiting authority figures provide a satisfactory experience for the reader.