Byronic hero in two contemporary novels: Sylvain Reynard's Gabriel's Inferno and Jamie McGuire's Beautiful Disaster
Sylvain Reynard'ın Gabriel'in Cehennemi ve Jamie McGuire'nin Tatlı Bela Adlı romanları açısından iki çağdaş romanda byronik kahraman
  1. Tez No: 872247
  2. Yazar: CEYDA AKÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA KİNCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Byronik kahraman kavramı Lord Byron tarafından tanıtılan bir arketiptir ve bu arketip kendine özgü davranışlarla bilinir. Genellikle kibirli, bencil, alımlı ve çekici olarak tarif edilir. Ama Byronik kahraman aynı zamanda başkalarına üstünlük, gerçekten kaçma eğilimi, kurallara karşı asilik, izolasyon ve karanlık aile geçmişinden kaynaklanan gizli sırları olan bir havaya sahip olan özellikler sergiler. Güncel narsisizm teorisine göre, kendi ile meşgul olmak, sürekli bir sevgi arayışı içinde olmak ama diğerlerini sevememek patolojik narsisizmin ayrıca belirtileridir. Bu yüzden, Byronik kahraman arketipi ile narsistik kişilik bozukluğu arasında bir benzerlik var gibi görünmektedir. Ama temelde sevgiye odaklanan ben-merkezli olmak istikrarlı kalırken, bu arketiple ilgil yorum ve tutumlar zamanla değişmiştir. Viktorya çağı boyunca, Byronik kahraman ahlaksız ve kurallara meydan okuyan biri olarak görüldü. Modernist dönemde, bu figür soğuk, izole olmuş ve hüsrana uğramış biri olarak tasvir edildi. Güncel edebiyatta, Byronik kahraman daha çok ana akım haline geldi, hem sosyal değişim etkisi altındaki kadınları hem de kültürel evrimi etkisi altına aldı. Bu tez Gabriel's Inferno adlı eserinden Gabriel Emerson ve Beautiful Disaster yapıtından Travis Maddox'u inceler ve onları yüzeysel farklılıklarına rağmen, narsisizmden özgün bir şekilde ayrılırken karakterlerin özünde Byronik arketipin temel özelliğini nasıl somutlaştırdığını aydınlatıyor. Arketipin kayda değer evrimini sağlayarak, bu tez bu güncel Byronik kahraman yorumları nasıl günümüz anlatılarında geleneksel narsistik köklerinden farklılaştığını göstermeyi amaçlar.
Özet (Çeviri)
The concept of Byronic hero is an archetype which is introduced by Lord Byron and known for its distinctive characteristics. He is typically depicted as arrogant, self-absorbed, charming and attractive. However, the Byronic hero also displays qualities such as superiority, a tendency to escape reality, rebellion against norms, isolation and an aura hidden troubles from a dark secret family history. According to contemporary theory of narcissism, self-preoccupation, constant search for love but incapacity to love others are also symptoms of pathological narcissism. Therefore, there seems a correspondence between the archetype of Byronic hero and the narcissistic personality disorder. However, while primarily being self-centered with a focus on love remains stable, the interpretation and traits associated with this archetype have changed over time. During the Victorian Era, the Byronic hero was seen as immoral and defiant of norms. In the Modernist period, this figure was portrayed as distant, isolated and frustrated. In the contemporary literature, the Byronic hero has become more mainstream and influenced both female characters under the influence of societal changes and cultural evolution. This thesis delves into the protagonists Gabriel Emerson from Gabriel's Inferno and Travis Maddox from Beautiful Disaster, highlighting that despite their surface disparities, these characters embody the core essence of the Byronic archetype while uniquely deviating from narcissism. By providing a significant evolution of the archetype, this thesis aims to demonstrate how these contemporary interpretations of the Byronic hero differ from traditional narcissistic roots in contemporary narratives.