Geometri öğretimine teknolojinin entegrasyonu: Ortaöğretim öğrencileri ile tasarım tabanlı bir araştırma
Technology integration into geometry teaching: A design based research with secondary school students
  1. Tez No: 699328
  2. Yazar: EMRAH ÜNLÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Geometri öğretiminde gelişen öğretim teknolojilerinden yararlanmak öğretimin kalitesini ve derinliğini arttırmaktadır. Bu teknolojiler arasında dinamik geometri yazılımları (DGY) diğer öğretim teknolojilerinin önüne geçmektedir. Bu nedenle DGY'lerin geometri derslerinde sistematik olarak kullanılması için yani entegre edilebilmesi için uygun geometri problemlerine ihtiyaç vardır. Gerçekçi matematik eğitimi (GME) anlayışına göre hazırlanan geometri problemleri DGY'lerin geometri derslerindeki etkisini olumlu bir şekilde arttırabilmektedir. Bu nedenle araştırmada GME'ye dayalı geometri öğretimini desteklemede DGY'nin öğretim sürecinde entegrasyonu nasıl gerçekleştirildiği incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden tasarım tabanlı araştırma olarak desenlenmiştir. Araştırma 2017-2019 yılları arasında pilot ve uygulama olmak üzere iki yılda, Eskişehir il merkezinde bulunan bir Anadolu lisesinde 9. Sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri ders gözlem- video kayıtları, araştırmacı öğretmen günlükleri, ders tasarım dokümanları ve tablet ekran görüntüleri kayıtları ile toplanmıştır. Toplanan veriler süreç içerisinde ders tasarımı mikro döngüleri ile ve süreç sonunda sınıf normları ile araştırma sorularını yanıtlayacak şekilde ele alınıp bütüncül şekilde analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular ders tasarımı bulguları ve sınıf normları bulguları olmak üzere iki temada sunulmuştur. Araştırma sonucunda geometri derslerinde GME problemlerinin DGY ortamında kullanılması için bir ders tasarım modeli ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırmada DGY ortamlarında ortaya çıkan altı yeni norm belirlenmiş ve bu normlar tekno-sosyomatematiksel norm olarak adlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Taking advantage of the developing teaching technologies in geometry teaching increases the quality and depth of teaching. Among these technologies, dynamic geometry software (DGS) comes to the forefront of other teaching technologies. For this reason, suitable geometry problems are needed for the systematic use of DGS in geometry lessons. Geometry problems prepared according to the Realistic Mathematics Education (RME) approach can positively increase the effect of DGS in geometry lessons. For this reason, in the research, how DGS is integrated in the teaching process in supporting geometry teaching based on RME has been examined. For this purpose, the research was designed as a design-based research, one of the qualitative research methods. The research was carried out in an Anatolian high school located in the city center of Eskişehir. The research was carried out with 9th grade students as pilot and implementation, between 2017-2019. Research data were collected with course observation- video camera recordings, researcher journal, course design documents and tablet screen recordings. The collected data were analyzed in a holistic way by answering the research questions with the course design micro-cycles in the process and the classroom norms at the end of the process. The findings are presented in two themes, course design findings and classroom norms findings. As a result of the research, a lesson design model has emerged for the use of RME problems in the DGS environment in geometry lessons. In addition, six new norms that emerged in DGS environments were determined in the study and these norms were called techno-sociomathematical norms.